Haber

MASFED Genel Başkanı: İkinci El Araç Satın Almak için En Uygun Dönemdeyiz

MASFED Genel Başkanı: İkinci El Araç Satın Almak için En Uygun Dönemdeyiz

Pandemi sebebiyle ikinci el araç piyasası, hafıza almaz bir şekilde pahalılaşmıştı. Bunun en büyük nedeni ise otomobil üreticilerinin pandemi yüzünden kısıtlı sayıda otomobil üretmesi ve üretilen arabaların güç bir şekilde tedarik edilmesiydi.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydınlatılmış Erkoç, uzun süredir ikinci el piyasasında yaşanan fiyat artışının yavaşça azalmaya başladığını ve bu dönemin ikinci el araç satın elde etmek isteyenler için yerinde bir süre olduğunu açıkladı. 

“İkinci el araç satın edinmek için en uygun dönemdeyiz” 

2. el araç

Pandemi sebebiyle çoğu yeni model aracın Türkiye’ye temini zorlaşmıştı. Hatta araba fabrikalarında üretim bir süreliğine durdurulmuştu. Bu durumdan en fazla ikinci el araç piyasası etkilendi. Bir Takım ikinci el araçlar, sıfır fiyatından daha pahalı bir şekilde satışa sunuldu.

MASFED Genel Başkanı Okumuş Erkoç, salgına karşın ikinci el vasıta piyasasında geçen seneye kadar %18,9’luk bir artış yaşandığını belirtirken, son 10 ayda 7 milyondan fazla aracın el değiştirdiğinin altını çizdi. 

Sıfır vasıta temininin zorlaşmasıyla ikinci el piyasasında büyük bir fiyat artışı olduğunu söyleyen Erkoç, Kasım ayından itibaren fiyatlarda bir düşüş gözlemlendiğini dile getirdi. Piyasada %3 ila %10 aralarında bir düşüş yaşanan bu dönemin, ikinci el araç satın almak isteyenler için en yerinde süre olabileceğini söyledi. 

İkinci el araç fiyatları her yerde yükselebilir

masfed aydın erkoç

Erkoç, bu düşüşün uzun vadeli olmayabileceğini de belirtti. Araba üreticileri, 2021 yılında da pandemi nedeniyle üretimde sıkıntı yaşamaya devam ederse, vatandaş tekrar ikinci el piyasasına yönelebilir ve vasıta fiyatlarında her tarafta yükselme gözlemlenebilir ifadelerinde bulundu. 

Comments
To Top