Haber

Marvel Oyuncularının Çekimlerden Önce Kabul Etmeleri Gereken 11 Zorlu Şart

Marvel Oyuncularının Çekimlerden Önce Kabul Etmeleri Gereken 11 Zorlu Şart

Marvel Sinematik Evreni, piyasada en fazla belli ve kâr eden film serilerini bünyesinde barındırıyor. Pek fakat Marvel Sinematik Evreni’ne dâhil filmlerin toplam kazancı 17 milyar doları geçiyor. Disney ise Marvel’i 2009 yılında yalnızca 4 milyar dolara satın almıştı. Bu durumda stüdyo, seriyi ve evreni her anlamda koruyabilmek için bir takım sıkı önlemler almak zorunda kalıyor. Bu önlemlerden birisi de oyunculara son derece ağır şartlara sahip anlaşmalar imzalatmak.

Marvel Sinematik Evreni’ne dâhil almak, oyuncular için birçok sorumluluğu ve uyulması gereken sıkı kuralı da beraberinde getiriyor. Şart böyle olunca Marvel filmleri, Hollywood’da en sıkı kurallardan oluşan kontratlara sahip oluyor. Bu uyulması gereken kuralların bazıları tahmin edilebilir olduğu gibi mübalağa bulabileceğiniz kurallar da listede yer alıyor.

Marvel Sinematik Evreni’ne katılan oyuncuların kabul etmeleri gereken kurallar:

Yalnızca yetişkinlere karşın eylem ve söylemler en ince ayrıntısına kadar yasak Kameralar kapansa da role devam edilmeli Form korumak için egzersiz ve perhiz planı peşine düşüp takip edilmeli Karakterler üstünde doğaçlama gerçekleştirmek yasak Senaryolar ne pahasına olursa olsun korunmalı Her Yerde çekimler sözleşmenin bir parçası Güvenli Olmayan sahnelerde dublör göstermek gerekli Marvel etkinliklerine bulunma gerekli ve hiçbir daveti geri çevrilemez Marvel oyuncakları ve ürünleri için Disney’e ast üreticiler ile meslek birliği gerçekleştirmek zorunlu DC filmlerinde rol elde etmek ayrıntılarıyla yasaklanmış Marvel’in detaylı sicil araştırmasına takılmamak gerekiyor

Yalnızca yetişkinlere karşın eylem ve söylemler en ince ayrıntısına kadar yasaklanmış

marvel sinematik evreni r-rated filmler

Marvel’ın oyuncuları üstünde kontrolü daha program metni muhakkak olur olmaz başlıyor. Her ne kadar Fox çektiği Deadpool filmlerinde daha karanlık bir ton kullanıp, R-Rated yani 17 yaş ve üstüne yerinde sahnelere yer vermiş olsa da Disney için koşul benzer değil. Disney, yetişkinlere olduğu dek ilkokul çocuklarına da hitap edebilecek süper kahraman filmleri gerçekleştirmek istiyor.

En kolay örnekle Disney filmlerinde karakterlerin sigara içmesi bütünüyle yasak. Mesela Nick Fury’nin çizgi romanlardaki en tanıdık hobisi olan puroyu hiçbir filmde göremiyoruz. Tütün ürünleri kullanımı ve kuvvet içerikli R-Rated tarzındaki sahneler, söylemler ve senaryolar ise yalnızca Netflix yapımlarında bulunuyor. Bu yapımlara Marvel’in Netflix dizileri Daredevil ve The Punisher misal gösterilebilir.

Kameralar kapansa da role devam etmek gerekli:

marvel kahramanlarının gerçek hayatları

Spider-Man filmlerinde klişe halini alan şu sözü hatırlarsınız: “Büyük baskı büyük yükümlülük getirir.” Bu cümlede olduğu gibi, Marvel oyuncusu edinmek da keza kamera önünde ayrıca de arkasında büyük sorumluluğu beraberinde getiriyor.

Bu bağlamda Marvel kahramanları (bilhassa Captain America, Iron Man gibi ön planda olanlar), kamera arkasından yardım etkinliklerine yeralma ve hayır kurumları ile beraber amaçlamak zorundalar. Bu sayede oyuncular, filmlerde oynadıkları rolleri gerçek hayata taşıyarak daha fazla ilgiyi ve hoşgörüyü üzerlerine çekmeliler. Bu sayede filmlere ilişkin olumlu yaklaşımların sayısı artıyor.

Form gözetmek için çalışma ve diyet planı takip edilmeli:

marvel oyuncularının egzersizleri

Bilhassa Marvel Sinematik Evreni’nde rol bölge aktörler, oynadıkları kahramanlara benzeyebilmek namına çoğu egzersiz ve perhiz uyguluyorlar. Bu sayede ulaştıkları kayıtlı karoser formlarını ise oyuncular, Marvel kariyerleri her tarafında korumak zorundalar. Koşul böyle olunca Marvel oyuncuları, çekimlerden belki de aylar önce, haftanın az kalsın her gününü spor salonlarında antrenörleri ile geçiriyorlar.

Karakterler üzerinde doğaçlama yerine getirmek yasak:

marvel oyuncuları

Sinema dünyasında birçok süre, oyuncuların girdikleri karakteri esnetmelerine ve bazı doğaçlamalar yapmalarına müsade veriliyor. Lakin Marvel Sinematik Evreni’nde işler bu şekilde işlemiyor. Marvel evreninde tayin bölge oyuncular, karakterler üstünde hemen hemen hiç laf hakkına sahip olamıyorlar ve filmler her tarafında, yönetmenler ve senaristler ne derse harfiyen onu uyguluyorlar.

Bunun sebebi ise bilhassa Avengers filmlerinde çok fazla kahramanın bir arada bulunması. Bu kahramanlar arasındaki hikâye bütünlüğünü korumak adına doğaçlamalara müsade verilmiyor. Örneğin 2008 yılında çıkan The Incredible Hulk filminde bildiğiniz üzere Hulk rolünü Edward Norton üstleniyordu. Fakat Avengers filmlerinde Mark Ruffalo’yu bu rolde görmemizin en büyük sebeplerinden biri de Edward Norton’ın doğaçlamalarla karakteri değiştirmesiydi.

Senaryolar ne pahasına olursa olsun korunmalı:

marvel filmi senaryoları

Spoiler genelde kötüdür, hele Marvel gibi heybetli bütçelere sahip filmler hakkında meydana çıkan spoiler haberleri daha da kötüdür. bu nedenle Disney senaryoları gözetmek için ekstrem önlemler alıyor. Hatta ve hatta oyuncularına sahte senaryo detayları bile verebiliyor.

Scarlet Witch karakterini canlandıran Elizabeth Olsen’in anlattıklarına göre oyuncular, senaryoları penceresi bulunmayan özel akıcılık odalarında okuyabiliyorlar, telefonlarını bu odaya sokamıyorlar. Keza her bir oyuncunun tek başına sadece bir kere senaryo odasına girme hakkı bulunuyor. Odaya giren oyuncunun tek seferde senaryoyu okuyup odadan çıkması gerekiyor.

Baştan çekimler sözleşmenin bir parçası:

thor the dark world idris elba

Her ne kadar sinema sektöründe bitmiş çekimler yaygın olsa da Marvel bu işi sahiden fazla ciddiye alıyor. Bu sebeple tüm oyuncuların her tarafta çekim için söylenilen zamanda hazırlanmış bulunması gerekiyor. Oyuncular görünüşlerini ve formlarını film çekimleri iyice bitene kadar katiyen değiştiremiyorlar.

Örneğin Thor serisinde Heimdall’a yaşam veren Idris Elba, Thor: The Dark World filminin çekimlerinde, bitmiş çekim olayından böylece bıkmış ancak filmi ele vermek bile istemişti. Menajerine artık bu duruma dayanamadığını söyleyen Elba, bu bitmiş çekimlerin imzalanan anlaşmanın bir parçası olduğunu o süre öğrenmiş.

Tehlikeli sahnelerde yardımcı oyuncu kullanmak gerekli:

marvel kaptan amerika thor

Hâlihazırda sinema dünyasında çoğu ünlü oyuncunun risk sahneleri çekmesi istenmiyor ve buna müsade verilmiyor. Fakat çoğu durumda da oyuncuya kendi aksiyon sahnelerini kendi başına çekme fırsatı da veriliyor.

Bu koşul yine doğal olarak Marvel’da bu şekilde işlemiyor. Serinin uzun yıllar devamlılığını düşünen film ekibi, yaşanabilecek büyük bir sakatlığın önüne geçmek için oyuncuların güvenli olmayan sahneleri denemelerine bile müsade vermiyor. Fakat bilhassa Chris Hemsworth (Thor) ve Chris Evans (Captain America), tehlikeleri sahnelerde şanslarını sonuna kadar zorlamaları ile biliniyor.

Marvel etkinliklerine yeralma gerekli ve hiçbir daveti geri çevrilemez:

marvel etkinlikleri

Marvel , ilm öncesi, film sonrası ve film sırasında kahramanları ile birlikte çoğu faaliyet düzenliyor. Doğal olarak bu etkinliklerin olmazsa olmazı oyuncular bu etkinliklerin hepsine yeralma zorunda oluyor ve bu kontratlarında yer alıyor. Basın toplantıları da bunların bir parçası.

Ayrıca bu katılımlar sadece etkinlikler ve davetler ile sınırlı değil. Marvel ile anlaşan oyuncular yalnızca açıklanmış bir filmde ya da seride bulunmayı kabul etmiyor. Her oyuncu, sözleşmesi bitene değin herhangi bir Marvel filminde icabında irtifa göstermeyi kabul etmiş oluyor.

Oyuncular, kendi oyuncakları ve ürünleri için Disney’e alt üreticiler ile meslek birliği yapmak zorunda:

marvel avengers oyuncakları

Disney’in Avengers filmlerinden daha çok para kazandığı tek bir sektör bulunuyor: Marvel oyuncakları. Marvel Sinematik Evreni’ne giren her oyuncu; oyuncak, giyim, film dekoru ve hediyelik eşya üreticileri ile iş birliği yapmayı kabul etmiş oluyor. Hatta bu durumun, kontratın en büyük maddelerinden biri olduğu belirtiliyor. Açıklanan bilgilere göre 2011 yılında Disney’in Marvel ürünleri ve oyuncaklarından geliri, o sene yayınladıkları bütün filmlerin toplam getirisinden 620 milyon dolar daha fazlaydı.

DC filmlerinde rol olmak tamamen yasak:

marvel oyuncuları dc

Marvel ile anlaşan bir oyuncunun DC filmlerinde rol almayı prensipte kabul etmesi bile bir “suç” olarak sayılıyor, çünkü oyuncuların kontratlarında bu koşul tamamen yasaklanıyor. Bu her ne dek zalimce bir kaide gibi görünse de hiçbir stüdyo, bir oyuncu üzerinden kazanacağı milyon dolarlara ortak çıksın istemez. Hâliyle işin DC tarafında da benzer kurallar işliyor.

Marvel, oyuncuları işe almadan önce çok ayrıntılı çalışmalar yapıyor:

marvel studios duvar kağıdı

Marvel’ın oyuncu konusunda fazla seçici bir stüdyo olduğu biliniyor. Bunun ana sebeplerinden biri de Marvel evreninde bir kahramanı canlandıracak oyuncunun hakiki hayatta da pak bir sicile sahip olması gerektiği. En azından Marvel ekibinin düşüncelerine göre bu durum böyle.

bu nedenle stüdyo, oyuncu ile daha görüşmeden önce bile fazla detaylı araştırmalar yapıyor. Oyuncunun tüm söyledikleri, röportajları, rol aldığı filmler ve yaşantısı tek tek inceleniyor ve bu incelemenin peşinde birincil röportaj düzenleniyor.

Marvel Sinematik Evreni, sinema dünyasının en çok para kazandıran yapımlarına ev sahipliği yapıyor. Durum böyle olunca bu evrene dâhil olan oyuncuların uyması gereken çok katı kurallar bulunuyor. Sizler Marvel oyuncularının uyması gereken kurallar hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce kurallar fazla mu sert yoksa normal mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top