Haber

Marvel Filmlerinin Gizli Silahı ‘Vibranium’ Nedir?

Marvel Filmlerinin Gizli Silahı 'Vibranium' Nedir?

Marvel çizgi roman evreni onlarca yıldır hayatımıza. Yeni kahramanlarla beraber de sinema dünyasına pek çok kurgusal öğe kazandırdı. Marvel Sinematik Evreni ile bu kurgusal öğeler, hayranlar göre yaklaşık olarak hakiki kabul edilebilecek dek içselleştirildi. Bu kurgusal öğelerden biri de vibranium madeni. Vibranium Marvel dünyasındaki en dinç maden ve kullanıldığı her alanda gücü gözle görülür bir şekilde belli oluyor. 

Vibranium nedir sorusuna cevap olarak reel hayatta mı, Marvel dünyasında mı diye yeni bir soruyla cevap verilebilir. Çünkü bilim insanlarına tarafından kurgusal bir maden olan vibraniuma çok benzeşen gerçek bir maden var. Black Panther’in memleketi Wakanda’nın bereketli topraklarından meydana çıkan dinç vibranium madeni nedir, Marvel dünyasında nasıl kullanılmıştır ve gerçek hayattaki karşılığı nedir sorularını sizin için yanıtladık.

vibranium

Vibranium nedir?

Vibranium; Marvel çizgi romanlarında metalik özelliklere sahip, ses dalgalarını ve titreşimlerini emen, az daha değil edilemez bir maden olarak aktarılmaktadır. Bu metale değen her nesil darbe emilir ve yeterince güçlü bir darbe vurulursa geri teperek büyük bir patlamaya neden olabilir.

Vibranium, kurgusal Afrika ülkesi Wakanda merkezli bir madendir. Hikayeye kadar günümüzden yaklaşık 10 bin sene önce Wakanda bölgesine düşmüş olan bir meteorun yanında vibranium madeni de bulunmuştur. Pek fazla öbür alanda kullanılabilen bu dirençli maden doğruca, bayağı bir Afrika ülkesi olan Wakanda, kurgusal olarak en güçl üülkelerden birisi haline gelmiştir.

Vibranium madeni, ilk olarak 1966 yılında Marvel kadar yayınlanan Daredevil çizgi roman serisinin 13. sayısında görülmüştür. Vibraniumu yanına getiren göktaşı, Wakanda’da insanüstü güçler veren bir bitkinin yetişmesine sebep olmuş, o günden sonradan Wakanda liderleri o çiçeği tüketerek şiddet kazanmış ve nesilden nesile aktarılan Black Panther unvanına sahip olmuşlardır.

Vibranium, Marvel dünyasında nasıl kullanılır?

wakanda

Bu sorunun yanıtı çizgi roman satırlarında kuytu de olsa ısıdır. Vibranium metalik bir maden olduğu için tüm metaller gibi o da yüksek ısılara maruz bırakılarak yumuşatılır ve işlenir. Diğer Taraftan vibranium tamamen gelişen teknolojisi ile Wakanda sanayisi, bu kuvvetli madeni işlemek için pek çok yeni cihaz de üretebilmiştir.

Şüphesiz, vibranium nasıl işleniyor sorusuna yalnızca tahmini yanıtlar verebiliyoruz çünkü sonuçta kurgusal bir unsur. Belki yeni Black Panther filminde ya da öteki yeni Marvel filmlerinde, bu kuvvetli madenin nasıl işlendiği ile ilgili yeni bilgiler öğrenebiliriz. 

Vibranium, reel dünyadaki enerji yasaları ile zıt düşüyor:

shuri

Minnesota Üniversitesi’nde fizik ve gökbilim profesörü olan James Kakalios’a tarafından Black Panther filminde gördüğümüz vibranium, en esas enerji yasaları ile çelişiyor. Evrende değişmez bir oranda enerji olduğunu söyleyen Kakalios, enerjinin vibranium tarafından emilerek değil olmasının en esas enerji yasaları ile çeliştiğini ve enerjinin bir madde tarafından emilerek öylece ortadan yok olmayacağını belirtiyor.

Vibranium madeninden yapılan bir kıyafet ya da kalkan, azami aldığı darbeyi geri yansıtabilir, ancak asla emerek değil edemez. üstelik “Sonolüminesans” isimli bir fenomene göre vibranium gibi bir maden, ses dalgalarını alarak ışığa yani bir şekilde bambaşka bir güce dönüştürebilir. 

Sonolüminesans fenomenini, Black Panther’in kız kardeşi Shuri tarafından yapılan giyside de görmüştük. Vibranium madeninden yapılan kıyafet, aldığı darbelerdeki enerjiyi depoluyor ve daha sonra silah gücü olarak kullanılabiliyordu. Evrendeki enerji yasalarına en uygun vibranium hareketi bu olarak görülüyor.

Doğadaki gerçek vibranium: Grafen

grafen

Vibranium madeninin reel olmadığı hatta gerçeklerle çelişiyor olması pek fazla Marvel hayranını üzmüş olabilir. Ancak adı farklı bile olsa yaşadığımız dünyada vibraniuma oldukça yakın güce sahip, grafen isimli bir madde bulunuyor. Grafen, tek bir karbon atomu tabakasından oluşur ve altıgen şeklinde bir düzene kadar dizilmiştir.

Bugüne değin yapılmış en ince madde olan grafen, muhteşem bir esnekliğe sahip olmasının yanı sıra çelikten yüz kat daha güçlüdür. Grafit temelli olarak grabenin tek olumsuz yönü henüz hala bir plastik gibi kullanılamıyor olması çünkü işlem sırasında maddenin o kadar birçok toza dönüşüyor.

Vibranium ve Wolverine’in pençelerinde kullanılan adamantium elementinin farkları nelerdir?

wolverine, kara panter

Marvel dünyasında uyarı çeken en manâlı maddeler vibranium ve adamantiumdur. Vibraniumu Kaptan Amerika kalkanında ve Black Panther kıyafetinde görüyoruz. Adamantium ise başta Wolverine’in pençelerinde ve Iron Man’in zırhının bir takım parçalarında edinmek üzere Weapon X gibi öyle çok bambaşka projede kullanılmıştır. Vibranium, emdiği ses dalgalarını moleküler seviyede depolar ve bu nedenle hemen hemen yok edilemezdir. Adamantium kararlı bir yapıda sentezlendikten sonradan bundan böyle manipüle edilemez oysa yüksek ısılarda yok olabilir. 

Bugüne dek Marvel çizgi roman ya da sinema dünyasında vibranium ve adamantium madenlerinden yapılan silahların karşısında karşıya gelmesine gerçek anlamda tanık olmadık, bu nedenle hangisi daha güçlüdür bilemiyoruz. Oysa bir gün bir galip çıkana kadar bu iki enerjik maddenin egemenliğinin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Comments
To Top