Haber

Marvel Filmleri ve Çizgi Romanları Arasındaki 13 Büyük Fark

Marvel Filmleri ve Çizgi Romanları Arasındaki 13 Büyük Fark

Marvel çizgi romanları, 1940’lardan bu yana varlıklarını devam ettiriyor. Hâl böyle olunca ortaya takip etmesi adeta imkânsız sayısız evrenden ve detaydan oluşan bir çizgi roman serisi çıkıyor. Marvel Sinematik Evreni, bilhassa Avengers filmleri ile çizgi romanlardaki kayda değer kilit olayları orijinaline vefalı kalarak anlatmaya çalışsa da bu ne yazık fakat muhtemel olmuyor.

böylece izlediğimiz Marvel filmleri, çizgi romandaki olaylardan daha bambaşka yönlere doğru evrilebiliyor. Yıllar önce yazılıp çizilmiş eski hikâyelerin günümüzde artık pek da güzel olmaması ya da bütün kahramanların haklarının tek bir stüdyonun elinde bulunmaması bu farklılıklara niçin olabiliyor. Hazırsanız Marvel filmleri ve çizgi romanları arasındaki belirtilmiş farklara yakından bir göz atalım.

marvel filmleri ve çizgi romanları arasındaki farklar

Marvel filmleri ve çizgi romanları arasındaki manâlı farklar:

Ant-Man asıl hikâyesi Marvel Sinematik Evreni için değiştirildi Black Widow da tıpatıp Captain America gibi yapay olarak güçlendirildi Spider-Man için karakterler değiştirildi Star Lord’un babası gerçekte kim? Galaksinin Koruyucularındaki Drax, fiilen doğrusu bir ufo değil Scarlet Witch ve Quicksilver’ın ana hikayesi filmlerde öbür verildi Ultron’un ortaya çıkışından gerçekte Tony Stark sorumluluk sahibi değil Sahiden Vision’ın alnında bir Ebediyet Taşı bulunmuyordu Ultron Vision’ı çok daha öbür bir şekilde yaratıyor Çizgi romanlarda karakterlerin görünüşleri epey bir farklı Thanos, çizgi romanlarda Ebediyet Taşları’nı doğrusu bambaşka bir şekilde ele geçiriyor Çizgi romanlarda Thanos’un bütün hayat formlarının yarısını imha etme sebebi fazla farklı Avengers: Endgame, çizgi romanlardan ayrı olarak kendine has bir şekilde bitiyor.

Ant-Man’in köken hikâyesi Marvel Sinematik Evreni için değiştirilmiş:

ant-man hank pym

Yemin-Man, Marvel çizgi roman serisinin birincil kahramanlarından biri olsa da yeni Marvel Sinematik Evreni’nde ne yazık ancak o kadar popüler olamamış bir süper kahraman. Ola Ki de Yemin-Man’in popüler olmama sebeplerinden biri köken hikâyesinde yapılan değişikliklerdir. Orijinal olarak çizgi romanlarda Yemin-Man ve Wasp Avengers’ın kurucu üyeleriydi ve Avengers ile çalışan fiilen ilk jenerasyon Ant-Man olan Hank Pym’di.

Lakin MCU’da gördüğümüz Ant-Man ikinci nesil olan Scott Lang’dir. Bu da dengeleri iyice değiştiriyor. Çizgi romanlarda Ant-Man olarak yıldız şahsiyet Hank Pym’ken, filmlerde Hank Pym ikinci planda yer alıyor. Hank Pym’in köken hikâyesi de doğruca Scott Lang’e veriliyor. Hem Hank Pym ve Wasp’in 1980’lerde S.H.I.E.L.D. süper ajanları olarak resmedilmeleri de yalnızca Avengers filmleri ile S.H.I.E.L.D.’ı daha iyi birbirine bağlantı kurmak için üretilmiş. Çizgi romanlarda böyle bir ajanlık süreci bulunmuyor.

Black Widow da tıpkı Captain America gibi suni olarak güçlendirilmişti:

black widow güçleri

Black Widow, Marvel filmleri çatısı altında çizgi romanlar ile büyük ölçüde benzerlik gösteriyor. Ama Avengers filmlerinde Black Widow’un kökenine böylece ışık tutulmasa da atlanan önemli bir nokta bulunuyor. Black Widow, minik yaşlardan itibaren bir KGB ajanı olarak yetiştiriliyor. Black Widow hatasız nişancılığını ve dövüş sanatlarındaki ustalığını bu eğitme borçlu. Çizgi romanlarda da bu şart bu şekilde işleniyor. Lakin çizgi romanlarda bulunan ve filmlerde anlatılmayan bir nokta daha var.

Çizgi romanlarda Black Widows sadece süper bir casus değil, bununla birlikte bilimsel olarak geliştirilmiş bir takım özellikleri bulunuyor. Captain America değin olmasa da Black Widow da eğitilirken bazı deneylere maruz kalıyor. Bu deneyler sonucunda ise geliştirilmiş dayanıklılık, his, refleksler ve hatta küçük bir miktar hızlı iyileşme gibi güçler elde ediyor.

Spider-Man için karakterler değiştirildi:

yeni spiderman tom holland

Marvel evreninin beyazperde de en çok değiştirilen ve yeniden başlatılan süper kahramanlarından biri de Spider-Man. Bu koşul bilhassa Spider-Verse ile çizgi romanlarda da neredeyse benzer şekilde karşımıza çıkıyor. En son karşımıza meydana çıkan ve Avengers ekibine dâhil olan Spider-Man’de ise bir takım köklü şansın dönmesi üretilmiş.

Özellikle birincil iki Spider-Man serisi ile örtüşen şeylerin olmaması için yeni Spider-Man’in hayatından Harry Osborn ve Gwen Stacy karakterleri çıkartılmış. Normalde Miles Morales’in arkadaşı olan Ganke Lee ise Ned Leeds ismi ile Peter Parker’ın hayatına entegere değilmiş. En büyük değişim ise Mary Jane, Michelle Jonas ismiyle ayrı bir MJ olarak resmedilmiş. Ayrıca Aunt May de birkaç 10 yaş gençleştirilmiş ve garip bir şekilde Tony Stark ile flörtleşiyor.

Star Lord’un babası doğrusu kim?

star lord'un babası kim

Guardians of Galaxy, çizgi romanlarda o kadar popüler olmasa da başarılı oyuncu kadrosu ve beyazperdeye uyarlanan Avengers dayanaklı hikâyeleri ile bir hâyli sevildi. Filmde Peter Quill yani Star Lord, Yondu Udonta göre yetiştiriliyor. Bu durum ayrıca çizgi roman hem Marvel filmleri cephesinde dürüst. Fakat esas sorun Star Lord’un hakiki babasının kim olduğu.

Çizgi romanlara baktığımızda Galaktik İmparator Jason of Spartax, Star Lord’un gerçek babası olarak karşımıza çıkıyor. Guardians of Galaxy Vol.2’de ise Star Lord’un babası deli güçlere sahip olan tanrı/gezegen Ego the Living Planet olarak gösteriliyor. Filmlerde neden böyle köklü bir değişim yapıldığı ise bilinmiyor. Nitekim Benlik da başlıca Avengers hikâyesine o kadar bir etkide bulunmuyor.

Drax fiilen bir ufo yok:

marvel filmleri ve çizgi roman farkları

Drax her ne dek Marvel filmleri zarfında ikinci hatta üçüncü derslik bir kahraman olsa da çizgi romanlarda önemli bir yere sahip ve Guardians of Galaxy filmlerinde olduğu gibi ufo değil. Sahiden Drax’in filmlerdeki köken hikâyesi çizgi romanlarla bir bakıma uyuşuyor. Ailesinin ölümünün intikamını edinmek isteyen Drax bir savaşçı hâline geliyor ve tek amacı çizgi romanda Thanos’u, filmlerde Ronan’ı imha etmek oluyor.

Daha önce belirttiğimiz gibi Drax hep bu uzaylı yarı formda değildi. Arthur Sampson Douglas isimli bir insan olan Drax, bir gece karısı ve kızıyla birlikte çölden geçerken bir uzay gemisine rastlıyor. Thanos’a ait olan bu uzay gemisi ailenin sonu oluyor, çünkü Thanos dünyada olduğunu kimsenin bilmesini istemediği için bütün aileyi öldürüyor.

Bunu gören Thanos’un babası Mentor, Arthur’u süper güçlü yeni bir bedende canlandırıyor. Tek amacı Thanos’u imha etmek olan Drax Galaksinin Koruyucuları’na bu şekilde katılıyor. Hatta çizgi romanlarda Drax’ın kızı Heather da olaydan sağ olarak kurtuluyor ve sonra Moondragon olarak Galaksinin Koruyucuları’na katılıyor.

Köken hikâyeleri değiştirilen öteki karakterler: Scarlet Witch ve Quicksilver:

scarlet witch ve quicksilver

Age of Ultron filmiyle Avengers’a ve Marvel Sinematik Evreni’ne dâhil olan kardeşler Scarlet Witch ve Quicksilver, doğrusu çizgi romanlarda bizim bildiğimiz şekilde yer almıyorlar. Age of Ultron filminde Scarlet Witch ve Quicksilver, güçleri yüzünden Hydra’nın tutsakları olarak karşımıza çıkmıştı. Lakin bu koşul azıcık öbür.

Çizgi romanlarda Wanda ve Pietro Maximoff kardeşler gerçekte X-Men serisinden tanıdığımız baş fena Magneto’nun çocukları. Yani aslında bu iki kardeşin Hydra veya Ultron ile bir alakaları değil. Peki niçin böyle bir değişiklik yapıldı derseniz cevabı çok kolay çünkü Age of Ultron çekildiğinde X-Men karakterlerinin hakları 20th Century Fox’a aitti. bu nedenle Marvel Magneto ve öteki X-Men karakterlerini kullanamadığı için hikâyeyi komple değiştirmeye karar verdi.

Ultron’un ortaya çıkışından fiilen Tony Stark sorumlu değil:

ultron'un yaratılışı

Age of Ultron filminde çizgi roman hayranlarını epey kafa karıştırıcı bir diğer durum ise Tony Stark’ın Ultron’u yaratması olmuştu. Filmde hatırladığınız üzere Tony, Ultron’u Avengers’ın dünyayı koruma görevinde muavin olması için yaratmıştı. Ama dünyaya başlıca tehlikeli olanların millet olduğuna karar veren Ultron bütün insanlığı yok etmek için bir savaş başlatmıştı.

Çizgi romanlarda da Ultron’un amacı az çok bu, bu durumda bir bıkkınlık değil. Esas değişim yapılan kısım ise orijinal olarak Ultron’un Hank Pym kadar yaratılması. Çizgi romanlarda Yemin-Man Hank Pym, Ultron’u kanlı canlı bir robot olarak yaratmıştı. Lakin Hank Pym’in köken hikâyesi daha öncede belirttiğimiz üzere değiştirildiği için Ultron’u yaratma görevi Tony Stark’a kalmış oldu.

Gerçekte Vision’ın alnında bir Ebediyet Taşı bulunmuyordu:

vision ve sonsuzluk taşı

Age of Ultron ile çizgi romanlardan epey bir kopan Marvel, Vision üstünde de köklü değişikliklerde bulunuyor. Bu değişikliklerin en göz çarpanlarından biri ise filmlerde Vision’ın alnında bir Ebediyet Taşı bulunuyor olması.

Çizgi romanlarda Vision, insanı temsil etmesi amaçlanan bir android ve gerçek insan dokularından yaratılıyor. Ayrıca Vision’ın alnında Düşünce Taşı yerine Teftiş Kristali adı bahşedilen bir madde bulunuyor. Yeniden filmde Vision’ın zihnini Ultron kadar değil edilen yapay akıl JARVIS’in kalıntıları oluşturuyor. Çizgi romanlarda ise Jarvis sahiden bir insan ve Tony Stark’ın kahyası. Bu yüzden fiilen Vision ile Jarvis’in bir alakası bulunmuyor.

Ultron Vision’ı fazla daha farklı bir şekilde yaratıyor:

ultron çizgi roman farkları

Vision ile ilgili yapılan bir öteki farklılık ile yaratılma süreci oluyor. Filmde Ultron, zihnini taşımak için en üst seviye bir bedeni yaratmak amacıyla vibranium, insan dokuları ve Fikir Taşı’nı kullanarak Vision’ı yaratıyor. Çizgi romanlarda ise Ultron Vision’ı Marvel Sinematik Evreni’nde daha önce görmediğimiz ve büyük ihtimalle de bundan böyle görmeyeceğimiz Wonder Man’in beyin dalgalarından yaratıyor.

Marvel filmleri daha estetik: Çizgi romanlarda karakterlerin görünüşleri epey bir öbür:

marvel kahramanları filmler vs çizgi roman

Bu şart her ne dek yaklaşık olarak cümbür cemaat tarafından bilinse de yine bahsetmeye layık bir konu. Zira bir takım Marvel hayranlarının Marvel filmlerini begenmemesinin sebebi bu farklılıklar olarak karşımıza çıkıyor. Çizgi romanlarda ise adeta her Marvel karakteri, çağ dışı kalmış kostümleri ve renkleriyle gerçekte de absürt palyaçolara benziyorlar.

Marvel Sinematik Evreni’nin en iyi yaptığı şeylerden biri de kostüm tasarımı oluyor. Eski görünen absürt kostümlü kahramanlar, Marvel filmleri doğruca bugün karimazlarıyla büyüleyen ve büyük kitleleri arkalarından sürükleyen havalı süper kahramanlar hâline gelmiş bulunuyor.

Thanos çizgi romanlarda Sonsuzluk Taşları’nı farklı bir şekilde ele geçiriyor:

thanos ve sonsuzluk taşları

Avengers: Infinity War ve Endgame filmlerinde uzun saatler boyunca Thanos’un Sonsuzluk Taşları’nı ele geçirme mücadelesini ve kahramanlarımızın buna aleyhinde koymaya çalışmasını izledik. Bu epik mücadelede dengeler ise aralıksız bir taraftan diğerine kayıyordu. Peki sahiden çizgi romanlarda böyle bir şey oldu mu? Tabii oysa de olmadı…

Çizgi romanlarda Ebediyet Taşları öylesine bulundukları yerde duruyordu. Thanos hiçbir teste natürel olmadan ve hiçbir güçle karşılaşmadan direkt olarak gidip taşları alıyor ve eldiveni oluşturuyor.

Çizgi romanlarda Thanos’un bütün yaşam formlarının yarısını yok etme sebebi fazla farklıydı:

thanos ve lady death

Thanos, bilhassa Infinity War ve Endgame filmleri ile alında çizgi romanlarda hiç de olmadığı bir amaca sahip oluyor. Filmlerde Thanos’un bütün yaşam formlarının yarısını değil etmesine daha derin anlamlar yüklenirken, çizgi romanlarda gerçekten Thanos fazla basit bir nedenden nedeniyle bunu yapıyor.

Çizgi romanlarda Thanos’un hayat formlarının yarısını yok etmesinin tek sebebi Lady Death’i etkilemek istemesi. Filmlerde ise Thanos’un imajını desteklemek için ve karakteri “aptal aşık” modundan kurtarmak için Thanos’a öbür amaçlar veriliyor.

Avengers: Endgame, çizgi romanlardan farklı olarak kendine has bir şekilde bitiyor:

avengers endgame son savaş

Çizgi romanlara baktığımızda Thanos, Ölümsüzlük Eldiveni’ni kullanan son fena değil. Hatta sondan önceki bile değil. Çizgi romanlarda Thanos’tan daha sonra eldiveni Nebula alıyor, Nebula’nın gerisinde Thanos’un yardımıyla eldiven Adam Warlock’a geçiyor. Thanos ise bundan sonradan uzakta bir gezegene yerleşip çiftçilik ile uğraşıyor.

Her ne kadar çiftçilik kısmı Endgame’in başlarında biraz olsun gösterilse de filmlerde Thanos Sonsuzluk Eldiveni’ni kullanan birincil ve tek fena olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede gerçek kötü karakterin kim olduğu, pozitif kafa karışıklığı yaratmadan gösteriliyor. Hem Engame’in sonunda yer alan epik savaş, adamakıllı film için uydurulmuş bir durum.

Marvel filmleri, her ne dek çizgi romanların izinden gitmeye çalışsa da bir takım noktalarda metamorfoz zaruri oluyor. Marvel filmleri ile çizgi romanlar arasındaki manâlı farklılıklara baktığımız içeriğimizin sonuna geldik. Sizler Marvel filmleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizlerle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

Comments
To Top