Haber

Maruti Suzuki’nin Hatchback’i, Girdiği Kaza Testinden 0 Puanla Ayrıldı

Maruti Suzuki'nin Hatchback'i, Girdiği Kaza Testinden 0 Puanla Ayrıldı

Günümüzde otomobillerde kullanılan teknolojilerin gelişmesiyle birlikte sürücü ve gezgin güvenliği de manâlı ölçüde gelişti. Pek fakat dünya standartlarında yapılan kaza testlerinde otomobillerin 5 üzerinden 5 puan almaları artık büyük bir başarı olarak yok, adi bir şey olarak karşılanmaya başladı.

Oysa bütün bu gelişmelere karşın halen beş yıldız alamayacak dek geliştirilmeyen araba modelleri de bulunuyor. Bunun en yeni örneğiyse Hindistanlı otomobil üreticisi Maruti Suzuki’nin minik boyutlu hatchback’i Suzuki S-Presso oldu. Hindistan ve Güney Afrika pazarlarında 5.000 dolar seviyesinde fiyat etiketine sahip olan araba, girdiği kaza testinde hiçbir puan elde edemedi.

Suzuki S-Presso, kaza testinde 0 puan aldı:

Global NCAP’te kaza testine giren Suzuki S-Presso, saatte 64 kilometre hızda yetişkin koruması testinde 0 puan elde etti. Global NCAP kadar yayınlanan test görüntülerinde Suzuki S-Presso’nun kaza anlarına yer verildi. Kaza derhal belirgin bir şekilde görülebileceği üzere yolcuların boyunları sakatlanabilecek değin hareket ediyordu.

Bunun yanı sıra ön kısımda yer alan her iki yolcunun da göğsünde yüksek seviyede zorlama bulunuyordu. Her kısımda bambaşka tehlikeye sahip olan yolcular için en büyük tehlikeyse hava yastıklarıydı. Araçta ilginç bir şekilde sadece ön taraftaki sürücü kısmında hava yastığı bulunuyordu.

maruti suzuki

Global NCAP’in Genel Sekreteri Alejandro Furas, konuya ilişkin bir yorumlama yaptı. Alejandro Furas, açıklamasında ‘Hindistan pazarında en büyük paya sahip olan otomobil üreticisi Maruti Suzuki’nin Hindistanlı tüketicilere bu değin düşük güvenlik performansı sunması fazlasıyla üzücü.’ ifadesine yer verdi.

Hindistan’da ‘#SaferCarsForIndia‘ (Hindistan İçin Daha Tehlikesiz Araçlar) projesi başlatıldığından bu yana o kadar fazla imalatçı güvenlik önlemlerini artırdı. Maruti Suzuki’nin rakibi Tata ve Mahindra da bu isimler arasındaydı. Towards Zero Foundation’un başındaki isim David Ward ise yaptığı açıklamada 0 puan bölge otomobillerin Hindistan pazarında bir yere sahip olmayacaklarını belirtti.

Comments
To Top