Haber

Mars’ta Oksijenin Kaynağı Yeraltındaki Taş Yatakları Olabilir

Mars'ta Oksijenin Kaynağı Yeraltındaki Taş Yatakları Olabilir

İnsanlığın amaçlarından biri de galaksimizdeki -ve hatta galaksimiz dışındaki- öteki gezegenlere de yayılabilmektir. Bu amaçla gözümüzü çevirdiğimiz birincil gezegen, kozmik ölçekte derhal bitişiğimizde bulunan Mars olmuştu.

Natürel Mars bizim gezegenimizden çok daha bambaşka. Temel bilim derslerinden veya Terraforming Mars oyunundan da bildiğimiz üzere gezegenin atmosferi fazla ince, sıcaklığı fazla düşük, oksijen miktarı ise nefes elde etmek için çok çok yetkisiz. Bilim insanları bu sorunu çözmek için çalışmalarına devam ediyor.

Mars’ta kolonilerin sırrı yer altında

mars aracı

Yeni bir araştırmada geliştirilen cihaz, Mars’ın topraklarında gömülü olan oksijeni kullanmanın yolunu açma potansiyeline sahip. Sistem esas olarak, Mars koşullarında verimli şekilde yeraltı kayalarında yer alan mineralleri oksijen ve hidrojen olarak ayırıyor. bir zamanlar üstünde su bulunduğu düşünülen gezegenin yeraltı katmanlarında tuzlu tabakaları olduğu öngürülüyor.

2020 Mars görevi için Temmuz’da fırlatılan araçta yer alan MOXIE adlı bir cihaz bulunuyordu. Hemencecik her ad kısaltmasını aynı zamanda anlamlı bir isim haline getirmeyi seven NASA’nın verdiği bu isim doğrusu sokak ağzında kararlı, adanmış gibi anlamlarına da geliyor. Kolonileştirme çalışmalarının ciddiyetini taşıyan cihazın bir tost makinesinden daha büyük olmadığını ve bir birey için tatmin edici olabilecek oksijeni sağlama kapasitesi olduğunu da söyleyelim.

Washington Üniversitesi’nden Pralay Gayen’in ekibi tarafından yapılan yeni çalışmada, Mars’ta çok eskiden bulunduğuna inanılan klorürlü su birikintilerinin kalıntılarının kullanılıp kullanılamayacağı incelendi. Aygıt bu kalıntılardan saf oksijen ve hidrojeni ayırmayı başardı.

MOXIE’yi 25’e katladı

mars

Araştırmacılar tarafından oluşturulan test ortamında, yeni cihazın aslında işe yarayıp yaramadığı test edildi. Mars güya bir atmosfer ve sıcaklğa sahip bir laboratuvarda, Mars toprağına benzer özellikli malzeme ile yapılan testlerde yeni cihaz adeta cisim gösterisi yaptı. Aygıt, MOXIE’ye kıyasla 25 kat daha fazla oksijen üretmeyi başardı.

Bu cins bir cihazın faal olarak kullanıma geçmesi için önünde uzun deneme süreçleri bulunuyor. gerçi birincil bulgulara baktığımızda Mars yolculukları ve Mars kolonileri için umut veren bir gelişme olduğunu benimsemek gerekiyor. 

Comments
To Top