Haber

Mahkemeden Emsal Karar: Denizli’de Vefat Eden Bir Kişinin Dijital Hesapları, Miras Sayıldı

Mahkemeden Emsal Karar: Denizli’de Vefat Eden Bir Kişinin Dijital Hesapları, Miras Sayıldı

Antalya Alan Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi, emsal niteliğinde bir karara imza attı. Bu karar zarfında dijital hesapların da servet olarak kabul edilmesine karar verildi. Bundan sonrası için de bağlayıcı olan karar, ölüm eden bir kişinin dijital hesaplarının, yakınları göre yönetilebileceği anlamına geliyor.

13 Temmuz 2019’da eşini kaybeden bir kadın, Denizli 4. Sulh Hukuk Mahkemesi‘ne kullanım yaptı. Ölüm eden eşinin iCloud hesabına erişmek istediğini, eşinin mobil hattının kapandığı için de böyle bir şey yapamadığını bildiren bayan, iCloud hesabının miras olarak sayılmasını istedi. Denizli’deki duruşma bu talebi, “özel hayatın gizliliğinin ihlali” olarak nitelendirerek reddetti. Ama üstteki mahkeme, Denizli 4. Sulh Hukuk Mahkemesi gibi düşünmedi.

Vefat eden eşin dijital hesapları, servet olarak kabul edildi

iCloud

Servet başvurusunda bulunan kadın, konuyla ilgili olarak Apple ile görüştüğünü, Apple’ın böyle bir şeyin fakat duruşma kararıyla muhtemel olacağını ifade etti. Tüm bunları inceleyen Antalya Alan Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi, kadının talebini haklı bularak dijital hesapların servet olarak kabul edilmesine hükmetti. Eşini kaybeden kadın, bu sayede eşinin iCloud hesabındaki fotoğraf, video, e-ticaret sitesi hesabı ve diğer her şeye erişme imkanı yakaladı.

Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi: Dijital servet red edilemez bir realite. Kripto paraların uluslararası ödemelerde kullanıldığı dijital sistemler var. Yine reklam gelirleri sağlayan sosyal medya hesaplarının gün geçtikçe arttığı, YouTube ve sanki dijital platformlarda reklam geliri ve ücretli üyelik sistemi ile hizmet veren kanallar oluşturulduğu bir ortamda, dijital servet ve dijital miras ile ilgili hukuki bir düzenleme bulunmamakta.

Comments
To Top