Haber

Mağduriyetlere Yol Açan Garanti Belgesi Saklama Devri Sona Erdi

Mağduriyetlere Yol Açan Garanti Belgesi Saklama Devri Sona Erdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını duyurdu. Pekcan’ın açıklamalarına kadar vatandaşlar, bundan sonra bir ürünle verilen garanti belgesi ve servis raporu gibi evrakları fiziksel olarak gizlemek zorunda kalmayacaklar. Çünkü bu tür belgeler artık internet üzerinden de tüketiciye iletilebilecek.

Tüketiciler, bugüne dek satın aldıkları ürünlere ait garanti belgesi ve servis fişi gibi belgeleri, ürünün kullanıldığı vakit baştan başa gizlemek durumunda kalıyorlardı. Çünkü özellikle de garanti belgesi kaybedilmiş ürünler, garantisi süresi tekrar olmasa bile ücretsiz servis desteği alamıyordu. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında bulunan Garanti Belgesi, Satış Sonrası Hizmetler ile Tanıtma ve Faydalanma Kılavuzu Yönetmelikleri kapsamındaki şansın dönmesi, bu doküman kalabalıklığı ortadan kaldırıyor. 

Garanti Belgesi

Bakan Pekcan, belgelerini kaybeden tüketicilerin haklarını ararken dağıtılmış sıkıntılarla karşılaştıklarını söylerken, yeni sistemle birlikte bu durumun ortadan kalkacağını ifade etti. Bakana kadar yeni sistemle birlikte ne tüketici ne de ürün satan şirketler, bürokrasi ve ek maliyetlerle rastlamak zorunda kalmayacaklar. Hem yeni sistem, pandemi sürecinde temasın azaltılmasına da tezgâhtar olacak.

Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamalara kadar tüketiciler, istedikleri takdirde yazılmış belgeler alabilecekler. Bu belgeler için imza ve kaşe şartı bulunurken, elektronik ortamda düzenlenen belgeler için kaşe ve imza şartı aranmayacak. Yani gönderilen garanti veya servis belgesi imzalı olmasa bile geçerli sayılacak. Ayrıca satıcılar, ilgili belgelerin tüketiciye ulaştırılmasında ve ispatından sorumluluk sahibi olacak.

Ruhsar Pekcan

Yeni düzenleme, sadece garanti ve servis belgelerini kapsamıyor. Ruhsar Pekcan, tanıtma ve kullanım kılavuzlarının da bundan daha sonra elektronik olarak tüketiciye ulaştırılabileceğini söylüyor. Oysa bu noktada, satıcılara yeni mecburiyet doğuyor. Bu mecburiyet, tüketicinin başvuru kılavuzuna nasıl erişeceği konusunda aydınlatmak. Pekcan, bu bilginin ürün kutusu üzerinde yer alacağını açıklama ediyor.

giderken, garanti belgesiyle satılması zorunlu olan ürünlerin kapsamı da genişletildi. Bu değişikliğin şubat ayında gerçekleştiğini hatırlatan Bakan Pekcan, artık tablet, drone, zeki saat veya bileklik, kitap okuyucu, ATV, elektrikli bisiklet veya kaykay, akıllı ev otomasyonları, motorlu bisiklet, motorlu scooter ve yat gibi ürünlerin garanti belgesiyle satışının gerekli olduğunu ifade etti. 

Comments
To Top