Haber

MacOS Big Sur, Uyumlu Tüm Mac Modelleri İçin Yayınlandı

MacOS Big Sur, Uyumlu Tüm Mac Modelleri İçin Yayınlandı

Apple, masaüstü ve dizüstü bilgisayarları için geliştirmiş olduğu işletim sistemi MacOS’un son yıllarda yayınlanan en büyük güncellemesi olan MacOS Big Sur’u (MacOS 11.0) dün gece itibarıyla Mac sahiplerinin erişimine açtı. MacOS Big Sur, an itibarıyla düzenli bir Mac modeline sahip olan herkes tarafından indirilebiliyor.

Apple, MacOS Big Sur ile işletim sisteminde keza görsel hem de işlevsel açıdan önemli şartların değişmesi getiriyor. Arayüz ve amblem değişikliklerinin yanı sıra yemek listesi çubuğunun yukarıdan aşağıya taşınması, en büyük görsel şansın dönmesi arasında yer alırken; widget ve yeni yoklama merkezi gibi iOS referanslı güncellemeler, tatbik deneyimini iyileştirmeyi hedefliyor.

Big Sur, MacOS’a son yıllarda yayınlanan en büyük güncellemelerden biri oldu

MacOS Big Sur ekran görüntüsü

Apple’ın gizliliği ne dek siklet veren bir şirket olduğunu hepimiz biliyoruz. böylece MacOS Big Sur’da da yeni mahremiyet odaklı özellikler olmaması beklenemezdi. Apple, işletim sisteminin yeni sürümü ile birlikte Safari’de kullanıcıları bilgilendirmek adına daha iyi bir web sitesi takibi bilgileri sunarken; bununla birlikte Mac App Store’a yeni mahremiyet verileri özellikleri ekliyor.

Big Sur, yalnızca mevcut Mac modelleri için değil, Apple M1 işlemciden şiddet alan yeni tür MacBook’lar için de büyük ağırlık taşıyor. Zira Big Sur, yeni MacBook’lar 17 Kasım’da satışa sunulduklarında bu cihazlarda varsayılan MacOS sürümü olacak ve Intel işlemcili mevcut modellerde bulunmayan ekstra bir nitelik sunacaklar; iOS ve iPad uygulamalarını çalıştırma desteği.

MacOS big sur

MacOS Big Sur düzenli Mac modelleri

MacBook (2015 ve daha yeni modeller) MacBook Air (2013 ve daha yeni modeller) MacBook Pro (2013 ve daha yeni modeller) Mac ufak (2014 ve daha yeni modeller) iMac (2014 ve daha yeni modeller) iMac Pro (2017 ve daha yeni modeller) Mac Pro (2013 ve daha yeni modeller)

MacOS Big Sur, böylece fazla heyecan verici özelliğe ve değişikliğe sahip olsa da cihazınızı Big Sur’a güncellemeden önce bir müddet beklemenizi nasihat edebiliriz. Zira teknoloji forumlarında ve sosyal medyada yapılan ve paylaşımlara kadar MacOS Big Sur, bazı Mac modellerinde çeşitli sorunlara niçin olabiliyor ve işletim sisteminin güncellemesinden uygulamaların açılışına dek dağıtılmış hatalarla karşılaşabiliyorsunuz.

Comments
To Top