Haber

MacBook Pro 16, Kendine Hayran Bırakan M1 İşlemcisini de Geçecek Apple M1X ile Gelecek

MacBook Pro 16, Kendine Hayran Bırakan M1 İşlemcisini de Geçecek Apple M1X ile Gelecek

Teknoloji devi Apple, yakın zamanda dizüstü ve masaüstü cihazları için de kendi işlemcilerini geliştirmeye başlamıştı. Firmanın bu girişiminin birincil ürünü olarak da M1 işlemcileri görmüştük. Cupertino firması daha şimdiden yeni işlemciler üzerinde çalışıyor.

Firmanın yeni işlemcisi hakkında manâlı iddialar ortaya atıldı. Şimdilik çipe M1X denilse de az önce yerleşmiş bir adı değil. Yeni işlemciyi başlangıçta 2021 yılında çıkacak olan MacBook Pro 16′da bulunacak. genellikle daha performanslı olacak.

Apple’dan yeni işlemci

Apple M1

Firma yakın zamanda M1 çipini piyasaya sürmüştü. LeaksApplePro’nun yaptığı Twitter paylaşımında, M1X olarak adlandırılmış olan çipe dair böylece fazla detaya yer verdi. Potansiyel işlemci daha pozitif çekirdeğe sahip olacak ve benchmark testlerinde de M1 işlemciyi geride bırakacak.

M1X, tahminlere kadar 12 çekirdekli bir işlemci olacak. Bu işlemci çekirdeklerinin 8’i ise Apple M1’de yer alan sistemle benzer şekilde olacak. M1’de bulunan çekirdeklerden 4’ü Icestorm olarak adlandırılan baskı tasarruflu çekirdek, 4’ü de Firestorm olarak adlandırılan performans çekirdekleri idi. Yeni çekirdekte Firestorm çekirdeklerinin sayısı 8’e çıkacak.

Apple’ın sunacağı M1 varyantı ilave çekirdeklerle gelecek. Aynı kaynağa tarafından Apple, yeni işlemcisini MacBook Pro 16 ile birlikte tanıtacak. Yeni MacBook’un tanıtımı ise 2021 yılının birincil çeyreğinde gerçekleştirilecek. Yani fazla da uzun olmayan bir süre daha sonra işlemciyi göreceğiz.

Daha da seri işlemci

Apple m1

M1X’le ilgili olarak tanımlama yapan bir diğer kaynak da işlemcinin bir prototipine erişebildiğini ifade etti. Bu kaynak, yaptığı açıklamada “M1’in hızlı olduğunu düşünüyorsanız M1X’i görmemişsiniz demektir” ifadesini kullandı.

Apple kullanıcıları şimdi bile M1in performansından epeyce memnun. Bakalım firmanın takipçileri, yeni M1X işlemcileri gördüğünde nasıl hissedecek? 

Comments
To Top