Haber

M1 İşlemcili Mac’lerin Aynı Anda 6 Ekrana Görüntü Yansıtabildiği Ortaya Çıktı

M1 İşlemcili Mac'lerin Aynı Anda 6 Ekrana Görüntü Yansıtabildiği Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz haftalarda yeni bir lansman etkinliği gerçekleştiren Apple, yeni tür MacBook Air, MacBook Pro ve Mac küçük modellerini tanıtmıştı. Yeni Mac’lerin alametifarikası ise daha fazla zeki telefonlar için geliştirilen işlemcilerde gördüğümüz ARM mimarisini kullanan Apple M1 işlemciden baskı alıyor olmalarıydı.

Apple, M1 işlemcili Mac’lerin performans noktasında Intel işlemcili modellerden geri kalmayacağını açıklamış olsa da en azından kağıt üzerinde M1 işlemcili Mac’lerin benzer anda daha az ekrana manzara yansıtabildiğini belirtmişti.

m1 macbook

Aslına bakacak olursak Mac’lerin benzer anda kaç ekrana görüş yansıtabileceği, ekranların niteliklerine göre değişkenlik gösteriyor. gerçi Apple’ın açıklamalarına kadar M1 işlemcili modeller, daha eksik ekranı destekliyor. Mesela; Intel işlemcili Mac küçük, aynı anda 3 adet 4K monitöre veya 1 adet 5K 1 adet 4K monitöre görünüm yansıtabiliyor. M1 işlemcili Mac mini ise iki bambaşka port üzerinden 1 adet 4K ve 1 adet 6K monitöre görüntü yansıtabiliyor.

Apple’ın M1 işlemcili üç Mac modeline de sahip olan YouTuber Ruslan Tulupov, birkaç asistan araç ile birlikte M1 işlemcili Mac’lerin açıklandığından daha artı ekrana bakış yansıtabileceğini keşfetti. Ancak bunun için bir DisplayLink dönüştürücüye, DisplayPort hub’a ve bu aygıtların Mac sürücülerine ihtiyacınız olacağını belirtelim.

macbook pro

Tulupov, nihayetinde M1 işlemcili Mac mini ile 6 adet monitöre aynı anda görüntü yansıtmayı başardı. M1 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro ise 5 adet monitöre gösterme yansıtabildi oysa kendi ekranını sayacak olursak toplamda tekrar kullanılabilir 6 ekran olduğunu söyleyebiliriz.

 Tulupov’un paylaştığı videoya tarafından M1 işlemcili Mac’ler, 6 adede değin monitöre gösterme yansıtmakla kalmıyor, bununla beraber da epeyce iyi performans gösteriyor. gerçi birden artı ekrana görüntü yansıtırken en önemli etkenin ekran çözünürlüğü olacağını unutmamak gerekiyor.

M1 işlemcili Mac’lerin 6 ekrana benzer anda bakış yansıttığı videolar

Comments
To Top