Haber

M1 İşlemcili MacBook Pro ile Yapılan Testler Sonucu Ortaya Çıkan Can Sıkıcı Sorunlar

M1 İşlemcili MacBook Pro ile Yapılan Testler Sonucu Ortaya Çıkan Can Sıkıcı Sorunlar

Geçtiğimiz haftalarda bir lansman etkinliği düzenleyen Apple, yeni MacBook Air, MacBook Pro ve Mac küçük modellerini tanıtmıştı. Yeni nesil Mac’lerin en önemli özelliği ise olağan x86 tabanlı uygulamaları, ARM tabanlı bir işlemci olan Apple M1 işlemcide çalıştırmayı vadetmeysi. Bu ilan, dizüstü bilgisayar piyasasını kökten değiştirebilecek bir yeniliğe göze çarpan ediyor olsa da tahmin edildiği gibi M1 işlemci, ilk olarak fazlasıyla sancılı bir süreç geçiriyor.

Analist Patrick Moorhead, 20 Kasım’da paylaşmış olduğu bir tweette M1 işlemcili yeni MacBook Pro’yu aldığını ve cihaz üzerinde bir takım testler gerçekleştireceğini ifade etti. Moorhead, bu tweetten sonradan yeni MacBook Pro’nun jurnal kullanıma ne dek hazır olduğunu ele bölge bir takım işlemler gerçekleştirmeye başladı ve 2 gün baştan başa deneyimlerini benzer tweetin aşağıda paylaşmaya devam etti.

M1 işlemcili MacBook Pro, bir takım popüler uygulamaları çalıştıramıyor

macbook pro test tweet

Patrick Moorhead’in aktarmış olduğu bilgilere kadar M1 işlemcili MacBook Pro, performans açısından olmasa da kullanıcı deneyimi açısından az önce Intel işlemcili MacBook Pro ile rekabete hazır değil gibi görünüyor. Zira Patrick Moorhead’in fazlasıyla uzun tweet serisinde paylaştığı M1 işlemcili MacBook Pro sorunları şu şekilde:

Rosetta üstünde çalışan Microsoft Edge çöküyor. Adobe Reader XI 11.0.10 yüklenmiyor. Acrobat DC, Apple silicon işlemcili cihazlara yüklenemiyor. Office 365, Intel işlemcili MacBook Pro’ya tarafından oldukça yavaş açılıyor. Logitech C922 kamera kontrol uygulaması bir zaman akıcı çalıştıktan sonradan çöküyor. Samsung portatif SSD yazılımı yüklenemiyor. Box Drive yüklenemiyor. (Sorunun MacOS Big Sur ile ilgili olma ihtimali yüksek) WinZip 8 yüklenebiliyor ama çalışmıyor.

Macbook pro edge hatası

Apple, M1 işlemcili Mac cihazlarında keza performans hem de baskı tasarrufu konusunda büyük vaatlerde bulunmuş olsa da tüm MacOS yazılımları ARM tabanlı M1 işlemciye uyumlu bir sürüm yayınlayana kadar M1 işlemcili cihazların x86 uygulamaları bir emülatör olan Rosetta’da çalıştıracağını, bu nedenle de değişik performans ve ahenklilik sorunları yaşanacağını zaten tahmin edebiliyorduk. Ancak sorunların günlük kullanımı etkileyecek boyutta olması, Apple’ı kısa vadeli alternatif yazılım çözümleri yayınlamaya itebilir.

Comments
To Top