Haber

M1 İşlemcili MacBook Air’ın iPhone’ları Kıskandıracak AnTuTu Puanı Ortaya Çıktı

M1 İşlemcili MacBook Air'ın iPhone'ları Kıskandıracak AnTuTu Puanı Ortaya Çıktı

Apple, ARM tabanlı M1 işlemciden kuvvet alan yeni nesil Mac modellerini tanıtırken, cihazların iOS uygulamalarını da çalıştırabileceğini açıklamıştı. Bu sayede bundan böyle, yeni tür MacBook’ların performanslarını da iPhone ve öteki akıllı telefonlar ile karşılaştırabileceğiz.

Daha çok zeki telefonların karşılaştırıldığı popüler performans testi platformu AnTuTu da M1 işlemcili Mac modellerinde çalıştırılabilen uygulamalardan bir adam başına. Derhal, bu özellik bir uçtan bir uca M1 işlemcili MacBook Air’ın AnTuTu v8 puanı ortaya çıkmış durumda.

MacBook Air, AnTuTu’da 1 milyon puan barajını aştı

macbook air antutu

Akıllı telefonlar için yüz binler ile açıklama ettiğimiz AnTuTu puanları, M1 işlemcili MacBook Air ile birlikte milyon barajını aşıyor. Paylaşılan ekran görüntüsüne kadar yeni cins MacBook Air, AnTuTu’da 1.119.243 puan almayı başarıyor.

M1 işlemcili MacBook Air’ın ne denli yüksek bir performans gösterdiği, A12Z işlemcili iPad Pro’nun puanları ile karşılaştırıldığında daha iyi anlaşılıyor. Zira yeni MacBook Air, iPad Pro’ya kıyasla yüzde 50 CPU, yüzde 45 GPU performans artışı sunuyor.

antutu apple

Mukayese, iPhone 12 ailesine zorlama veren A14 işlemci ile yapıldığında fark daha da açılıyor. Ayrıca M1 hem A14 işlemcisi 5 nm süreciyle üretilmiş olsa da M1 işlemcide 4 + 4, A14 işlemcide ise 2 + 4 çekirdek dizilimi bulunuyor. Bu farkın performanstaki karşılığı ise yüzde 78 daha yüksek CPU, 2,5 kat daha yüksek GPU performansı oluyor. Elbetteki bu noktada M1 işlemcinin fazla daha yüksek frekans hızlarına ulaştığını unutmamak gerekiyor.

Comments
To Top