Haber

Linkedin, Gerekirse Siyasi Liderleri Engelleyecek

Dünyanın en popüler iş platformu olan Linkedin toplantısından sızan bir ses kaydı gündeme bomba gibi düştü.

ABD’de George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından, başta ABD ve dünyanın birçok noktasında başlayan protestolarda siyasi liderlerin sosyal medya üzerinde kullandıkları dil yangını körüklüyordu.

Başta ABD, Fransa, İsveç gibi ülkelerde protestolar sürerken Linkedin toplantısından sızan ses kaydı gündemi karıştırdı.

Ses kaydında Donald Trump’ın Linkedin’i Twitter veya Facebook gibi kullanması durumunda ne yapılacağı tartışılıyor. Bunun karşılığında siyasi liderlerin bu profesyonel platformdan engellenebilecekleri ya da profillerinin sınırlandırılabileceği değerlendiriliyor.

Elbette tüm bunların yanında “Linkedin” yetkililerinden ses kaydı ile alakalı bir dönüş bekleniyordu. Durum karşısında Linkedin yetkilileri, herhangi birinin halkı “kin, öfke be şiddete” yönlendirmesi durumunda sınırlandıracaklarını, ses kaydının da tamamen doğru olduğunu onayladılar.

LinkedIn’in iletişim başkan yardımcısı Nicole Leverich, Business Insider’a “Açık, dürüst ve yapıcı sohbetler taahhüdümüzün bir parçası olarak bu hafta ırkçılık konusunda bir araya geldik.” dedi.

Bununla beraber duruma Lawit;

“Zararlı içerik, nefret söylemi, yanlış bilgilendirme, şiddete teşvik konusunda kurallarımız var. Politikacılar ve üyeler için farklı kurallarımız yok. Örneğin bir lider platformumuzda şiddeti kışkırtma kurallarımızı ihlal eden bir açıklama yapacak olsaydı harekete geçerdik. Konuşmasını sınırlandırırdık” dedi.

Dünyanın en saygın “sosyal medya platformu” olarak gösterilen Linkedin’in bu tutumu elbette birçok kullanıcıyı sevindirmesiyle beraber, partizanlardan da tepki çekti.

 

Comments
To Top