Haber

LG, webOS TV yazılımını elden geçiriyor – ve belki de mahvediyor

LG, webOS TV yazılımını elden geçiriyor - ve belki de mahvediyor

LG TV’lerde çalışan webOS yazılımı ile işletim sisteminin yıllar önce başladığı Palm zeki telefonlar aralarında o kadar bir benzerlik değil. Fakat LG’nin TV arayüzü, yolun dışarıda kalmadaki verimliliği sebebiyle favorilerim arasına girdi. Uzaktan kumandanın asıl düğmesine bastığınızda, uygulamalar, HDMI girişleri ve öteki hedeflerin bulunduğu bir kısayol çubuğu ekranın daha aşağı kısmında yukarı kayar, ancak ekrandaki her şeyi adamakıllı geçmez. Bir akış uygulamasını vurgulayın ve önerilen seçimleri ve nelerin akışını kullanmak için ilave bir satır yukarı kaydırın.

Bunun için çok fazla.

LG, webOS’a 2021 TV’leri için büyük bir revizyon yapıyor. Yazılımın 6.0 Sürümü, kaydırma çubuğundan tamamen kurtulur ve artık başka herhangi bir TV’de bulabileceğinize benzeşen bütün bir başlıca ekrana sahiptir. Renkli webOS “blade’ler” arayüzü en ince ayrıntısına kadar gitti. En azından yüzeyde her şey daha yumuşak görünüyor. Bu sadece uzun bir şeyler listesi. En tepede büyük banner’ların olduğu bir kahraman alanınız var, arkasında “en iyi seçimler”, arkasından uygulamalar, ana sayfa teftiş paneli / girdileriniz ve bir dizi diğer kategori var.

Resim: LG

LG,” yeni ana ekran en sık kullanılan uygulamalara daha süratli erişim sağlıyor ve bu nitelik baştan sona içerik keşfini kolaylaştırıyor kullanıcının tercihlerine ve görüntüleme geçmişine kadar öneriler almak. ” Sol tepede büyük bir “sponsorlu” yuva görebilirsiniz, bu yüzden evet, gelecekteki LG TV’nizin esas ekranında bazı reklamlar ve ücretli atama önerileri bekleyebilirsiniz. (LG’nin en yeni Magic Remote’ta ayrıca Netflix, Amazon Prime Video ve Disney Plus gibi belirtilmiş akış uygulamaları için kısayol düğmeleri bulunur.)

Asıl ekranda alışveriş, spor skorları ve reklam sponsorluğundaki LG Kanalları için bambaşka satırlar olacak – burada ücretsiz programlar yayınlayabilirsiniz -. Bunların tümü daha önce webOS’un öbür alanlarıydı, ama hemen spot ışığına taşınıyorlar. Ne eyvah fakat LG, kullanmadığınız satırları gizlemenin bir yolu olmadığını söyledi. Umarım bu değişir.

LG çoğunlukla her yılın yeni webOS sürümünü eski TV’lere getirmez. Dolayısıyla, son birkaç sene içinde bir LG OLED veya LCD TV satın aldıysanız, büyük olasılıkla önceki arayüzle kalacaksınız. Ancak, yıllık şartların değişmesi genelde bu kadar sert olmadığı için LG’den bu konuda tasdik vermesini istedim.

WebOS’un önceki sürümleri renkli ve daha azdı can sıkıcı. Image: LG

WebOS 6.0’ı ilk elden görene dek beğenmek veya hoşlanmamak istemiyorum, ancak birincil hissettiğim şey bir gerileme gibi görünmesi. Olur Ya de yeni setlerden biriyle bu tamir edilmiş düzene alışmak sadece birkaç gün sürecek ve bu yaklaşım, teknisyen olmayanlar için olasılıkla gezinmesi daha basit ve daha sezgisel olacak. Ama LG TV’lerdeki webOS’un şimdiye dek sahip olduğu tuhaf dokunuşu özleyeceğim.

öte taraftan LG, yeni uzaktan kumandanın NFC özelliklerine sahip olacağını, böylece TV ekranında içerik paylaşmak için bir akıllı telefonu ona dokundurabileceğinizi söylüyor. Alexa ve Google Assistant için sesli komutların listesi webOS 6.0’da daha da genişletildi.

Comments
To Top