Haber

Lewis Hamilton’ın İstanbul’da Tarih Yazmasını Sağlayan Detay: Cinturato Yeşil Lastikler

Lewis Hamilton’ın İstanbul’da Tarih Yazmasını Sağlayan Detay: Cinturato Yeşil Lastikler

Türkiye, geçtiğimiz hafta sonunda dünyanın en büyük motor sporu etkinliklerinden bir her birine ev sahipliği yaptı. İstanbul’da bulunan Intercity İstanbul Park, kapılarını Formula 1 yarışları için bütün 9 sene sonra tekrar açtı. Yarış seyircisiz olsa da Türkiye’deki Formula 1 hayranları, 9 yıl sonradan bu etkinliğin Türkiye’ye gelmesinden fazlasıyla memnunlardı.

Aslına bakacak olursak yarış doğruca heyecan doluydu. Fakat yarışın en işaret hatıra, hiç şüphesiz Mercedes pilotu Lewis Hamilton’ın zaferiydi. Çünkü bu zafer Hamilton’ı toplamda yedi, peş peşe ise dördüncü kere dünya şampiyonu yapmıştı. Ayrıca bu başarı, efsane pilot Michael Schumacher’in rekorunun da Hamilton’a geçmesini sağladı. Peki Lewis Hamilton‘ın bu başarısının ardında ne var?

Hamilton’ın sırrı: Cinturato yeşil lastikler

Formula 1 Türkiye Grand Prix'i

Lewis Hamilton, özellikle de cumartesi günü gerçekleşen koyma yarışından daha sonra pistten şikayetçi olmuştu. Sipariş Verme mücadelesinde altıncı olmayı başaran kazanan, pist koşullarını beğenmediğini açıkça dile getirmişti. Lakin Formula 1 hayranları, pazar günü farklı bir Hamilton’la karşılaştılar. Yarışın birincil sekiz turunda tam ıslak zeminler için mavi logolu lastik kullanan pilot, kalan 50 turun tamamında ise yeşil logolu Cinturato lastik kullandı. İşte bu lastikler, Hamilton’ı İstanbul’un yıldızı yapmasını karşılayan en önemli etkenlerdendi.

Formula 1 Türkiye Grand Prix’inde, pilotların adeta hepsi mavi logolu lastiklerle piste çıktı. Yalnızca Williams için yarışan pilotlar Latifi ile Russel, yarışın başı itibarıyla yeşil lastik kullanmıştı. Hamilton ise birincil 8 turun sonunda pite girerek, yeşil logolu Pirelli lastiklere geçiş yaptı. Yarış sonuna kadar da bir daha lastik değişimi yapmayan Hamilton, 50 tur boyunca bu lastikleri kullandı. Ama söz konusu lastikler sıfır değildi. Daha önce de 3 tur kullanılan lastikler, toplamda 53 turla Hamilton’ı zirveye götürdü.

İşte Formula 1 Türkiye Grand Prix’inde kullanılan lastiklerin, yarışçılara göre istatistikleri

Formula 1 Türkiye'de lastik kullanım istatistikleri

F1 ve Otomobil Yarışları Direktörü Mario Isola kadar yapılan açıklamalarda, şu detaylara yer verildi:

Lewis Hamilton’u altıncı sırada başladığı yarışı kendisine yakışır bir tarzda birincilikle bitirip yedinci kere dünya şampiyonluğunu kazandığı için kutluyorum. Lastikleri akıllıca yönetmesi, tarihte yerini almasında fazla önemli bir rol oynadı. Tek pit stop yaptı ve orta lastikleri yarışın sonlarında etkili bir şekilde düz yarış lastikleri gibi kullanarak maksimum verim almayı başardı. Islak şartlarda başlayan ve ardındaki kuruyan pistte süresiz koşulları yönetmenin kritik tartma taşıdığı yarışın son derece karmaşık olacağı başından beri belliydi. Sahiden de o kadar oldu. Geçiş noktasını iyi saptamak de kilit bir rol oynadı; başlangıçtaki ıslak lastiklerden ortalara geçiş zamanını atamak ve peşinde, yarışın ikinci yarısında zeminin düz yarış lastiklerine vermek için yeterli tutuş sağlayıp sağlamayacağı ya da en iyi seçeneğin ikinci bölümde de orta lastiklerle devam etmek mi olacağı kritik bir seçimdi. Cumartesi gününün verilerini kullanarak nemli lastiklerden ortalara geçme zamanını değerlendirmek izafi olarak kolaydı; lakin, bu son derece sıra dışı koşullarda ikinci pit stop için ne yapılacağını devretmek fazla daha komplike bir karar verme süreci gerektirdi.

Toplamda 50 tur kullanılan lastiklerin sol hali ise kameralara böyle yansıdı

Mercedes ekibi

Comments
To Top