Haber

Lazer Işınlarıyla Beynin Kendini Farklı Bir Ortamda Zannetmesi Sağlandı

Lazer Işınlarıyla Beynin Kendini Farklı Bir Ortamda Zannetmesi Sağlandı

University College London’dan (UCL) bilim insanları, “hafızanın iç işleyişine ve konumlandırma sistemine” daha ayrıntılı bir tanımlama getirmek için fareler üstünde birtakım deneyler gerçekleştirdi. 

Cell dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanları, beynin hafızadan sorumluluk sahibi bölgesi olarak tanıdık hipokampusa lazer ışınları göndererek place cells denilen konum hücrelerinin uyarılabileceğini ortaya koydular.

beyin

Aktarılan bilgilere kadar söz konusu konum hücreleri, hayvanlar veya millet yeni bir ortama giriş yaptıklarında faal ışık halkası geliyorlar ve yeni çevreyi tanıyarak hafızada saklanmasını sağlıyorlar.

Deneyler esnasında bilim insanları, fareleri bir konuma yerleştirdi ve burada onlara şekerli su verdi. Sonraki aşamada ise fareler bambaşka bir konuma yerleştirildi ve lazer yardımıyla konum hücrelerinin her tarafta aktif edilip edilemeyeceği deneme edildi.

hipoakmpus

Bilim insanları, lazer ışınlarıyla gerçekleştirdikleri denemelerde başarılı oldular ve fareler, farklı bir konumda olmalarına karşın konum hücrelerini etkinleştirerek şekerli suyun verildiği konumda bulunduklarını düşünmeye başladılar. Fareler, bulundukları konum hakkında yanılgıya düştüklerinden, ikinci konumda olmalarına karşın ilk konumdaki şekerli suyu aramaya başladılar.

Bilim insanlarının laf konusu çalışmayla ilgili olarak yaptıkları açıklamalara kadar bulgular, beynin anıları nasıl depoladığına dair kayda değer bilgiler sağlıyor. Bilim insanlarına tarafından bu konu üzerine yapılacak yeni araştırmalar, bunama ve Alzheimer gibi fikir odaklı hastalıklar için yeni tedaviler geliştirilebilmesinin önünü açabilir.

Comments
To Top