Haber

Lamborghini, Kız Çocuklarının Model Olduğu Reklamını Gelen Tepkiler Üzerine Geri Çekti

Lamborghini, Kız Çocuklarının Model Olduğu Reklamını Gelen Tepkiler Üzerine Geri Çekti

İtalyan süper spor otomobil üreticisi Lamborghini, geçtiğimiz hafta sosyal medyada paylaşmış olduğu yeni tanıtım görsellerinde, “bir kız çocuğu gibi hayaller ve umutlarla dolu bir büyük kasaba” açıklaması altında sarı renkli bir Lamborghini ve kız çocuklarına yer vermişti. 

Laf konusu fotoğrafların Palermo sokaklarındaki çekimleri, Sicilya’daki mafya cinayetleri sonrası çektiği olay yeri fotoğraflarıyla tanınan ve ülkenin en saygıdeğer fotoğrafçılarından olan Letizia Battaglia tarafından gerçekleştirilmişti.

lamborghini

Laf konusu tanıtım kampanyası, Lamborghini’nin hiç de beklemediği bir şekilde keza sosyal medyadan keza de siyaset dünyasından tepki fark etti ve İtalyan marka, tepkiler üzerinde reklam kampanyasını geri çekmek zorunda kaldı.

Tanıtım görsellerine tepki gösterenler aralarında Palermo Belediye Başkanı Leoluca Orlando da yer alıyordu. Laf konusu fotoğrafların arkasında “çocuk haklarına saygı ile usta özgürlüğü” arasında bir seçim yapmak durumunda kaldığını söyleyen Orlando, Lamborghini’den reklam kampanyasını geri çekmesini istek etti.

lamborghini fotoğrafçı

Lamborghini, gelen tepkiler üstünde reklam kampanyasını geri çekmiş olsa da tepkilere karşı açıklamada bulunmaktan da geri durmadı ve kampanyanın “lüks spor arabalarla birlikte İtalyan bölgelerinin güzelliklerini ulvileştirme” amacıyla yürütüldüğünü belirtti.

85 yaşındaki fotoğrafçı Letizia Battaglia ise, “Tepkiler beni çok kırdı. Benim için Palermo, büyümekte olan ve günahsız bakışlı bir kız çocuğudur.” ifadeleriyle kız çocuklarını model olarak kullanılmasının şehri ve aracı yüceltici bir anlam taşıdığını belirtti.

palermo belediye başkanı

Temsilciler Meclisi Kültür Komisyonu üyesi milletvekili Paolo Lattanzio ise meşhur fotoğrafçının açıklamaları üstüne, “Sanata sansür uygulanmamalı, buna kararsızlık yok. Lakin bu, Lamborghini’nin Palermo’daki reklam kampanyası vakasında olduğu gibi yanlış bir mesaj iletilmesine daima izin verilebileceği anlamına gelmez. Projenin temiz kalpli olduğu şüphesiz fakat bir şehri kız çocuğu gibi izah etme fikri, çocukların bedenlerinin metalaştırılması karşısında görünmez hale geliyor. Sonuçta ‘kadın, para ve araba’ biçiminde kabul edilemez bir tema sürdürülmüş oluyor. Otomotiv firmasının fotoğrafları geri çekme kararı böylece dürüst olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top