Haber

‘Kuzey Koreli Hackerlar, COVID-19 Aşısı Geliştiren AstraZeneca’yı Hedef Aldı’

'Kuzey Koreli Hackerlar, COVID-19 Aşısı Geliştiren AstraZeneca'yı Hedef Aldı'

ara sıra yetkili kurum ve kuruluşlara düzenledikleri saldırılarla gündem olan Kuzey Koreli hackerler, yeni bir hack girişimi iddiasıyla gündemde. Reuters’ta bulunan bir habere tarafından bilgisayar korsanları, şu sıralar üzerinde çalıştığı koronavirüs aşısıyla gündem olan İngiltere merkezli AstraZeneca’nın sistemlerine sızmaya çalıştı.

Edinilen bilgilere tarafından bilgisayar korsanları, gelişmiş bir siber hamle taktiği uygulamadılar. WhatsApp ve LinkedIn gibi platformlar üzerinden AstraZeneca çalışanlarına ulaşan bilgisayar korsanları, şirket çalışanlarına iş tekliflerinde bulundular. Gönderilen dokümanlara da fena amaçlı yazılımlar entegre eden Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, şirketin sistemlerini bu sayede aşmaya çalışıyorlardı. Ancak bu saldırıda herhangi bir güvenlik ihlali olup olmadığı bilinmiyor.

Resmi açıklama yapılmadı

Kuzey Koreli hacker

İddia edilen siber saldırıyla ilgili Kuzey Kore veya İngiltere’den resmi bir açıklama gelmedi. Ama Reuters, kasıt alınan AstraZeneca çalışanları arasında COVID-19 için aşı geliştiren ekibinin de olduğunu yazdı. Bu iddia, Kuzey Kore’nin COVID-19 aşısıyla ilgili planlarının olabileceğini düşündürdü. İşin acayip yanı, Kuzey Kore bu müşteri iddialarla daha önce de gündeme gelmişti.

Kuzey Kore, ağır bir dikta rejimiyle yönetiliyor. Diğer Taraftan epeyce da kapalı bir ülke. Haliyle Kuzey Kore’deki koronavirüs salgınıyla ilgili veri sahibi de değiliz. Oysa Kuzey Kore Lideri  Kim Jong-Un, kısa bir vakit önce yaptığı açıklamalarda ülke genelinde koronavirüs vakasının olmadığını söylemişti. Bu nesil talimat yapılırken ülkedeki bilgisayar korsanlarının neden bir kere daha aşı şirketlerini kasıt aldığı ise büyük bir agnostik.

Comments
To Top