Haber

Kuzey Işıkları Yılın Fotoğrafçısı Yarışması’nın En İyi Fotoğrafları Paylaşıldı

Kuzey Işıkları Yılın Fotoğrafçısı Yarışması'nın En İyi Fotoğrafları Paylaşıldı

Kuzey ışıkları, yılın sadece muhakkak dönemlerinde gözlemlenebilen, güneşten gelen yüklü parçacıkların dünyanın manyetik alanına yakalanması ve atmosferdeki atomlar ve moleküller ile çarpışması sonucunda oluşan ilgi çekici bir fenomen.

Kanada’nın kuzeyinde, Avustralya’da, İsveç, Finlandiya, İskoçya, Norveç, İzlanda gibi ülkelerde ve ABD’nin ve Rusya’nın kuzey bölgelerinde bir takım noktalarda gözlemlenebilen kuzey ışıkları, sundukları fantastik görüntü sebebiyle fotoğrafçıların da bol miktarda deklanşöre basmalarını sağlıyor. 

Captured the Atlas isimli bir yolculuk blogunun düzenlediği Kuzey Işıkları Yılın Fotoğrafçısı yarışmasına da öyle çok harika fotoğrafla katılımlar olmuş ve müsabaka sonrası katılım sağlayan en başarılı fotoğraflar meraklıları için paylaşılmış. Yarışmaya dünyanın dört bir yanından katılım sağlayan fotoğrafçıların çektiği olağanüstü fotoğraflara gelin birlikte göz atalım.

The Hunt’s Reward – Ben Maze

Ben Maze The Hunt's Reward

Avustralya’nın güneyinde bulunan Tazmanya‘da gerçekleştirdiği gezi sırasında bu şahane fotoğrafı yakalamayı başaran Ben Maze, kuzey ışıklarını iki farklı günde görme şansına erişmiş.

Dragon Eggs – Roksolyana Hilevych

Dragon Eggs – Roksolyana Hilevych

Norveç’te Lofoten adalarında çekilen bu görünüm, fotoğrafın sahibi Hilevych’in söylediğine tarafından -20 derece soğuklukta bir gecede çekilmiş.

Lofoten Ice Lights – Dennis Hellwig

Lofoten Ice Lights - Dennis Hellwig

Yine Norveç, Lofoten adalarında çekilen bu fotoğrafı çekmek için Hellwig, bu zorlu konumu belirleyip oradan ayrıldıktan sonradan gece olup kuzey ışıkları görünür olduğunda fotoğrafı sürüklemek için geri dönmüş.

Flames in the Sky – Risto Leskinen

Flames in the Sky - Risto Leskinen

Bu güzel resim ise Finlandiya‘da çekilmiş. Fotoğrafçı Risto Leskinen, havanın dondurucu derecede soğuk olduğunu lakin manzaranın insana soğuğu unutturduğunu söylemiş.

Turbulence – John Weatherby

Turbulence - John Weatherby

Kuzey ışıklarını İzlanda‘da fotoğraflama şansı yakalayan John Weatherby ise bunun fazla özel bir tecrübe olduğunu ve farklı günlerde gözlemlenen kuzey ışıklarının her birinin ayrı göründüğünü ifade etmiş.

Yukarıda sizinle örneklerini paylaştığımız daha fazla kuzey ışığı fotoğrafına göz atmak isterseniz, buraya tıklayarak yarışmaya katılan tüm fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top