Haber

Kuyruğuna 5 TL Verilecek Balon Balığı Teslimatı Başladı Bir Vatandaş 2000 TL Alacak

Kuyruğuna 5 TL Verilecek Balon Balığı Teslimatı Başladı Bir Vatandaş 2000 TL Alacak

Geçtiğimiz hafta (2 Aralık) itibarıyla Devlete Ait Gazete’de yayımlanan Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Bildiri ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı, balon balığı avcılığına karşın yeni bir teşvik uygulaması başlatacağını duyurmuştu. Tebliğe göre kuyruk alımı, tebliğin yayınlanmasından 5 çalışma günü sonra başlayacaktı ve bu kapsamda balıkçılar, bugün itibarıyla yakaladıkları balon balıklarının kuyruklarını teslim etmeye başladılar. 

Akdeniz’e Kızıldeniz’den geçiş yapan ve keza balıkçıların ekipmanlarına ayrıca de yerel sualtı ekosistemine zarar veren, hatta kendi türünü dahi yiyebilen balon balıklarının Türk kara sularındaki sayısının söz konusu başvuru formu ile birlikte azaltılması hedefleniyor. Tatbik kapsamında balıkçılar, tuttukları balon balığının kuyruğunu keserek takdim etmeleri durumunda kuyruk başına 5 TL ödeme alıyor.

Teslim edilen balon balıklığı kuyrukları için ödeme sonradan yapılacak

balon balığı

Balıkçılar göre getirilen kuyruklar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri kadar bir bir inceleniyor. Görevliler, farzedilen kuyruk başına 5 TL ödeme yapılması için tutacak tuttu ve kuyrukların bulunduğu poşetleri mühürledi. Yapılan açıklamalarda ödemelerin daha sonra yapılacağı açıklama edildi.

Sabahın erken saatinde balık satmak noktasına gelerek yakaladığı balon balıklarının kuyruklarını teslim eden Ahmet Telçekiç, “Poşetimde 400 adet balon balığı kuyruğu var. Burada görevliler sayıp kuyruk başına 5 TL ödeme yapacak.” ifadelerini kullanırken; bir diğer balıkçı Ümit Durmaz ise, “Bu balıklar bize yıllarca hasar verdi. Ne olta ne ağ kaldı. Tutabildiğim kadarıyla getirdim. Özellikle balon balığı avlamak için denize açılmıştım” şeklinde konuştu.

Comments
To Top