Haber

Kuş Seslerinin İnsanların Kendini Daha İyi Hissetmesini Sağladığı Keşfedildi

Kuş Seslerinin İnsanların Kendini Daha İyi Hissetmesini Sağladığı Keşfedildi

Doğada çıktığımız ufak bir gezinti bile kendimizi daha iyi hissetmemize olasılık sağlıyor. Son yapılan araştırmalara tarafından bizi iyi hissettiren şey sadece yürüyüş yerine getirmek yok, bununla birlikte yürüyüş sırasında duyduğumuz bir takım kuş sesleri.

ABD’deki bir üniversitede biyoloji üzerine yüksek lisans öğrenimi gören Danielle Feraro, doğada geçirilen zamanın insanların refahına nasıl olumlu katkı maddesi sağladığı üzerine bir araştırma yürüttü. Yapılan araştırmanın sonucuna göre ahali, kuş sesleri duyduğu zaman kendilerini daha iyi hissediyor. 

Araştırmaya kadar kuş sesleri, insanları mutlu ediyor

kuş sesleri

Danielle Ferraro, doğada bulunan birçok niteliğin insan refahına katkıda bulunduğunu, oysa araştırmalarında yalnızca duyusal niteliklere yoğunlaştığını belirtiyor. Ferraro ve ekibi, araştırmalarının birincil aşamasında kuş seslerinden oluşan bir ses kaydını, bir parktaki hoparlörler üzerinden verdi.

Parkın bir kısmında, sınırlı sayıda kuştan oluşan bir ses kaydı verilirdi. Öteki kısımda bahşedilen ses kaydında çok daha artı türden kuşlara ait sesler bulunuyordu. Parkın geri kalan kısmında ise hoparlörler en ince ayrıntısına kadar kapatıldı. 

Araştırma sonunda yapılan ankette, kuş sesi duyarak yürüyüş yapanlar, herhangi bir ses duymadan yürüyüşüne devam eden insanlara tarafından kendilerini fazla daha iyi hissettiklerini dile getirdi. Pozitif kuş tarzında oluşan ses kaydına maruz kalan millet ise hem kendilerini fazla daha iyi hissettiklerini hem de parkta pat diye pozitif kuş türünün olmasından son derece memnun olduklarını belirtti.

Böylelikle yalnızca açıklanmış bir türün yok, birden artı kuş türünün insan sağlığına olumlu katkıda bulunduğu kanıtlanmış oldu. Ama araştırmanın küçük bir örneklem grubunda gerçekleştirilmesi sebebiyle konu üstünde daha artı tahlil yapılması gerekiyor.

Comments
To Top