Haber

Kumaş Maskelerin COVID-19’a Karşı Etkili Olduğu Açıklandı

Kumaş Maskelerin COVID-19'a Karşı Etkili Olduğu Açıklandı

Koronavirüs pandemisinde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen maskelerle ilgili yeni bir araştırma yapıldı. ABD Rahatsızlık Yoklama ve Önleme Merkezleri (CDC) kadar yapılan açıklamalarda, zaman zaman tartışmalara da konu olan bez maskelerin de COVID-19‘a aleyhinde etkin olduğu açıklama edildi. 

CDC göre hazırlanan koronavirüs kılavuzunda bulunan bilgilere göre kumaş maskeler, insanlara çift yönü olan koruma sağlıyor. Bu da kumaş maskelerin filtreleme özelliğine sahip olup, havadaki virüsün vücuda alınmasını önlediği anlamına geliyor. Aynı bir şekilde ağızdaki virüs de kumaş maskelerin dışına çıkamıyor.

Bez maskeler etkili olsa da satın alırken uyarı edilmeli

Kumaş maske

CDC tarafından yapılan açıklamalarda, Theodore Roosevelt isimli uçak gemisinde de ortaya çıkan COVID-19’a rağmen bez maske kullanıldığı ve yüzde 70’e değin etkili olduğu açıklama edildi. Buna benzer çeşitli araştırmaların da olduğunu açıklayan uzmanlar, bez maskelerin etkili olsa da satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olduğunu söylüyor.

Uzmanlara kadar kumaş maske alınmadan önce bu maskenin sık dokunmuş olmasından emin olunması gerekiyor. Yani eğer kullanılan bez sık dokunmamışsa, o maskenin COVID-19’a karşı etkisi düşük oluyor. Aslına bakacak olursak bu durum yalnızca kumaş maskeler için yok, diğer maske türlerinde de geçerli olan bir yaklaşma. Maskenin türü ne olursa olsun, seyrek dokunmuş olmaması gerekiyor.

Comments
To Top