Haber

Kültür Bakanı: Karahantepe, Muhtemelen Göbeklitepe’den Daha Eski

Kültür Bakanı: Karahantepe, Muhtemelen Göbeklitepe’den Daha Eski

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa’da büyük kasaba merkezine 46 kilometre uzaklıkta bulunan Karahantepe hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Laf konusu kazıbilimsel sit alanında kazıların devam ettiğini açıklayan Bakan Ersoy, şu asıl dek 250’den fazla köşeli sütun bulunduğunu aktardı.

Karahantepe’de 2 yıldır aralıksız arkeolojik kazılar neticesinde bulunan yapıların Göbeklitepe ile çağdaş olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştı. aynı zamanda Bakan Ersoy, “Karahantepe’de, belirlenmiş teyidi almadık ama olasılıkla (Göbeklitepe’den) daha eski bir kazı merkezine ulaşmış olacağız” ifadelerini kullanarak Karahantepe’deki yapıların, Anadolu medeniyetlerine dair en eski kalıntılar olabileceğini söyledi.

karahantepe

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Karahantepe’de bu yıl gerçekleştirilen kazılar ile ilgili devlete ait açıklamasını önümüzdeki günlerde yapması bekleniyor. Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, Anadolu mirasını ortaya çıkarmak namına sürekli kazılar ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığımız, Karahantepe kazıları ile ilgili büyük bir coşku duyuyor. O nedenle kazı sonuçları ile ilgili bilgilendirmeyi kendilerinin yapmasını yerinde buluyorum. Bu yıl insan sembolizesinin öne çıktığı fazla manâlı buluntular elde ettik. Heykeller, yeni yapılar keşfettik.

Sayın Bakanımızın gösterdiği kısa filmdeki heykel başı epeyce garip. 50 cm çapındaki heykel başı ana kayaya oyulmuş. Tekrar civarda başlıca kayaya oyulmuş yapılar tespit ettik. Etrafındaki ritüelleri ve kazıyla ilgili yeni bilgileri önümüzdeki günlerde bakanlığımızca açıklanacak.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Karahantepe için paylaştığı video

Comments
To Top