Haber

Kullanıcılara Saç Baş Yolduran Windows 10 Hatası, Meğer Çok Daha Önceden Varmış

Kullanıcılara Saç Baş Yolduran Windows 10 Hatası, Meğer Çok Daha Önceden Varmış

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Windows 10 20H2 güncellemesi ardından keşfedilen yeni bir sorundan bahsetmiştik. Bu sorun, bilgisayarların “NTFS” olarak aşina dosya sistemini bozuyor, mavi ekran hatasına yol açıyordu. Sorunun ise “chkdsk” komutundan kaynaklandığı tespit edilmişti. Microsoft, hatayı giderdi ancak bu sorun, şirketle ilgili dikkat çekici bir detayı ortaya koymuş oldu.

Yapılan incelemelere göre bilgisayarların NTFS dosya sistemini bozan bu kusur gerçekten yeni bir şey değildi. Windows Insider kullanıcıları kadar yapılan açıklamalara tarafından chkdsk sorunu, Windows 10 Build 19624 sürümünde ilk önce ortaya çıkmıştı. Windows Insider kullanıcıları sorunu Microsoft’a bildirdiklerini söylemesine karşın bu kusur, bir şekilde deneme sürümünden kararlı sürümlere aktarılmış gibi görünüyor.

Sorunun çözümü kolaydı. Ancak kimse ilgilenmedi

Windows 10

Bilhassa de SSD’lerin kullanıldığı Windows 10 bilgisayarları etkileyen bu hata, kullanıcıların yoğun baskısıyla 24 saat gibi kısa bir zaman içerisinde çözüldü. Microsoft, minik biz düzeltmeyle sorunun üstesinden geldi. Ancak ana garip olan, böyle bir hatanın fazla daha evvelden ortaya çıkmış olmasıydı. Yaşanan durum, Windows Insider kullanıcılarının geri bildirimlerinin yeterince dikkatle incelenmediğini bir kez daha ortaya koyuyor. Windows 10 geliştiricileri, Başlat ve Bildirim menülerine yönelik geri bildirimleri incelerken, mavi ekran hatasına yol açan ciddi bir problemi gözden kaçırmışlardı.

Windows 10

Microsoft, itibarını göz tarafından tarafından zedeliyor olabilir mi?

Microsoft, 2014 yılında çok radikal bir karar aldı. Şirket yönetimi, aldığı bu karar doğrultusunda Windows deneme ekibindeki çalışan sayısını, fazla önemli miktarda azalttı. Yazılımcılara itimat etmek yerine sanal makinelerde güncelleme testleri yapan şirket, bu vesile ile sorunların üstesinden gelebileceğine inanıyordu. öte taraftan Windows Insider kullanıcılarına da fazlasıyla güvenen şirket, güncelleme konusunda sorun yaşamayacağını düşünüyordu.

Ancak bilhassa de son yıllarda gitgide artarak gelişen güncelleme sorunları, Microsoft’un itibarını önemli anlamda zedeliyor. Kullanıcılar, Windows 10 güncellemeleri ardından yaşanan sorunlar nedeniyle Microsoft’u yaklaşık olarak ti’ye alıyorlar. Oysa bu durumun ilerleyen dönemlerde değişeceği, Microsoft’un kusur ayıklamak için yeni çözüm arayışlarında olduğu bahis ediliyor. Bakalım Microsoft, kullanıcılarının gözündeki yerini iyileştirebilecek mi?

Comments
To Top