Haber

Kulaklık Olmadan Sesleri Duymanızı Sağlayan Ses Teknoloji: SoundBeamer 1.0

Kulaklık Olmadan Sesleri Duymanızı Sağlayan Ses Teknoloji: SoundBeamer 1.0

Kulaklık ya da hoparlörlerle bir şeyler dinlemek, oyun oynamak ya da film izlemek, bugün öyle çoğumuzun rutin olarak yaptığı şeyler. Ama bunları yaparken ister istemez çevremize rahatsızlıklar verebiliyoruz. Şunu düşünün; siz bambaşka bir alemde müzik dinlerken çevrenizdeki hiçkimse bu sesleri duymayacak. Hem bunu kulaklık kullanmadan yapabileceksiniz. Şahane olmaz mıydı?

Noveto Systems isimli bir teknoloji şirketi, tam da hemen şimdi dediğimiz şeyi yaptı. Özel bir ses teknolojisi geliştiren şirket, ultrasonik dalgalarla aracısız bir tüketiciye ulaşıyor. Bu sayede de o kullanıcı, dilediği şeyi dinlerken çevresinki kimse bu seslere maruz kalmıyor. Noveto Systems, yeni teknolojisine “SoundBeamer 1.0” ismi veriyor.

İşte ultrasonik dalgalarla kulaklık ihtiyacını ortadan kaldıran SoundBeamer 1.0

SoundBeamer 1.0

SoundBeamer 1.0, 3 boyutlu bir seziş modülü kullanıyor. Kullanıcının kulaklarını odaklayan modül, kulağa aracısız ultrasonik dalgalar gönderiyor. Bundan Başka bu dalgalar, kullanıcı nereye giderse gitsin takip ediyor. Kulak yapısı da gelen dalgaların sese dönüşmesini sağlıyor. Bu sayede de çevredeki kimse, o lahza için ne çaldığını duymuyor. Şirkete göre kullanıcının duyduğu ses 3 boyutlu ya da stereo olarak ayarlanabiliyor.

SoundBeamer Mahsul Müdürü Ayana Wallwater tarafından yapılan açıklamalarda, ürünü deneyen şahısların verdikleri birincil tepkinin “Vay canına…” olduğunu söylüyor. Geliştirdikleri teknolojiye inanmanın çok baskı olduğunu ifade eden Wallwater, birinin kulağına bazı sesler gittiğini ancak bu sesleri ondan başka kimsenin duymadığını söylüyor. Ultrasonik dalgaların oldukça geniş bir alana yayıldığını açıklayan Wallwater, bu sayede de kullanıcının hareket imkanının kısıtlanmadığını belirtiyor.

SoundBeamer 1.0

SoundBeamer 1.0’ın kulağa takılan bir ekipmana sahip olmaması, çevredeki seslerin de duyulabileceği anlamına geliyor. Bu sayede de ürünün kullanılabilirlik durumunun genişleyeceğini söyleyen SoundBeamer yetkilileri, bu ürünün ev ya da ofis gibi ortamlarda kullanılabileceğini açıklama ediyor. 

Noveto Systems, yeni ürünü ile ilgili devlete ait bir fiyat açıklaması yapmadı. Oysa bu detay, kısa bir süre sonradan ortaya çıkacak gibi görünüyor. Keza yetkililer, 2021 sonu için de SoundBeamer 1.0’ın yeni ve daha minik bir versiyonunun piyasaya sürüleceğini söylüyor. Noveto Systems, yeni olmasa da ilkler arasında yer alan teknolojisiyle milyonlara ulaşmayı hedefliyor.

Comments
To Top