Haber

Küçük Yaştaki Çocukların İngilizce Öğrenmelerini Kolaylaştıracak 8 Öneri

Küçük Yaştaki Çocukların İngilizce Öğrenmelerini Kolaylaştıracak 8 Öneri

İngilizce, dünyada en çok konuşulan ikinci dil olduğu için hem günlük hayatta keza de iş dünyasında tekrar tekrar lazım olacak bir dil. Çoğu insan İngilizce öğrenmeyi erteliyor, ancak adam zeki bir yabancı dile sahip yapabilmek için dil eğitimine fazla minik yaşlardan başlanmalı. 

Küçük yaşta başlayan dil eğitimi, çocuklarda güzel ve başarılı bir esas oluşturmakla beraber, çocuğun ileriki yaşlarında büyük bir refah sağlıyor. Ebeveynler bunun farkında olan ve çocuklarına daha çok minik yaşlardan itibaren İngilizce ağırlıklı tanıdık olmayan dil eğitimi veriyorlar. Biz de çocuklarınıza hem eğlenceli keza basit İngilizce öğrenmenin yollarını listeledik. Keyifli okumalar dileriz. 

Çocukların İngilizce öğrenmelerini kolaylaştıracak tavsiyeler: 

Bebeğinize İngilizce konuşmalar dinletin Çocuğunuza Türkçe kelimeler öğretirken mutlaka İngilizce’sini de öğretin Baştan konusunda ısrarcı olun İngilizce öğretirken duyuları harekete geçirin Çocuğunuzu sosyalleşirken İngilizce kullanmasında teşvik edin Jurnal rutinlerinizi çocuğunuza İngilizce açıklayın Oyun oynarken kelimeleri de işin içine katın Eğer varsa bebeğinizin bakıcısının İngilizce bildiğine muhakkak olun

Bebeğinize İngilizce konuşmalar dinletin

televizyon izleyen bebek

Tanıdık Olmayan dil öğrenme konusunda yapılan incelemeler, en iyi eğitimin henüz bebeklik çağında gerçekleştiğini gösteriyor. Yani çocuğunuzun bakımlı bir şekilde ikinci bir dile sahip olmasını istiyorsanız, buna 0-3 yaş aralığında başlamanız gerekiyor.

Başta eğer bir ebeveyn olarak İngilizce biliyorsanız, çocuğunuzla günün açıklanmış saatlerinde İngilizce iletişime geçmenizi öneririz. Başlarda sizi anlamadığını düşünseniz bile süre içerisinde kelimeler ve konuşma tarzınız bebeğinizin aklında bir yer edinecek ve bebeğiniz kurduğunuz cümlelere yavaş yavaş tanıdık olmaya başlayacak.

Eğer İngilizce bilmiyorsanız, ikinci bir seçenek olarak bebeğinize İngilizce çizgi film ve dizi izletmeyi deneyebilirsiniz. Bebekler için olan özel televizyon kanallarında ve bilhassa YouTube’da, sadece kolay kelimelerden oluşan ve bebeğinizin aklını karıştırmayacak çok hoş çizgi diziler ve ninniler bulunuyor. 

Çocuğunuza Türkçe kelimeler öğretirken mutlaka İngilizce’sini de öğretin

oynayan bebekler

Bebekler gelişime ve eğitilmeye son derece açık küçük tatlı bireylerdir. Bu fırsatı değerlendirerek, bebeğiniz yavaş yavaş konuşmaya başladığında söylediği her kelimenin İngilizce’sini de öğretmeye çalışın. 

Örneğin bebeğiniz artık yürümeye başladı ve evde yer alan eşyaları ağır ağır keşfediyor. Bir bardağı ya da kumandayı söylemeye çalıştığı süre benzer nesnenin İngilizce’sini de söylerek bebeğinizin sözcük haznesini geliştirmekte asistan olabilirsiniz.

Burada en manâlı nokta, bebeğinize İngilizce kelimeler öğretirken onu baskı aşağıda hissettirmemeniz. Yani bebek, merak ettiği o nesnenin İngilizce’sini öğrenmek zorundaymış gibi hissetmeden, bunu benzeri bir oyunmuş gibi algılamalı. Bu sebeple kelimeleri birlikte oynadığınız bir oyun sırasında iliştirmeye çalışırsanız çok daha faydalı olacaktır.

Baştan konusunda ısrarcı olun

çocuk eğitimi

Çocuğunuza ne öğretirseniz öğretin, baştan yapmanın ne değin manâlı ve etkili olduğunu göreceksiniz. Benzer durum, tanıdık olmayan dil öğrenme konusunda da geçerli ve çocuğunuza bir şeyler öğretirken, daha sonrasında bu öğrettiniz şeylerin keza tekrarını hem de pratiğini yapmalısınız.

Örnek verecek olursak, eğer çocuğunuza itmek ve çekmek fiillerini öğretiyorsanız, kelimeleri öğrettikten sonra ufak bir kutuyu iterek ve çekerek bunu hareketli bir şekilde gösterebilirsiniz. Benzer olayı başlamak ve kapatmak fiillerinde de kullanabilir, bir kitap kapağını açıp kapatarak çocuğunuzun öğrendiği kelimeyi fiziksel olarak gösterebilirsiniz. 

İngilizce öğretirken duyuları harekete geçirin

müzik dinleyen bebek

Çocuğunuza bir şeyler öğretirken duyuları harekete geçirirseniz, öğrenilen şeylerin daha akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bebeklere İngilizce şarkı ve ninnileri her zaman dinletmek, söylenilen kelimelerin hafızalarında yer etmelerine olanak sağlar. 

Yeniden aynı yöntem, çocuğunuz bir çizgi film veya dizi izlediği süre uygulanabilir. Mesela çocuğunuz ekranda bir hayvan gördüğü zaman bunun İngilizce karşılığını çocuğa öğretebilirsiniz. Bu Vesile Ile çocuğun aklında bir hayvan devlete ait ve bunun İngilizce’deki karşılığı kalacaktır. 

Çocuğunuzu sosyalleşirken İngilizce kullanmasında özendirme edin

sosyal çocuklar

Sosyalleşmek, hangi yaşta olursak olalım hayatımızın çok kayda değer bir parçası. Çoğu yetişkinden “İngilizce biliyorum lakin konuşamıyorum gibi cümleler” duyarız. Bunun altında yatan en büyük sebep, kişinin İngilizce konuşmasında yeteri cesaret gösterememesinden ve yeterince pratik yapılabilecek ortama sahip olmamasından kaynaklanıyor.

Bu cesaretsizliği durdurmak namına çocuğunuzu İngilizce dilinde sosyalleşmek için özendirme etmelisiniz. Örneğin yeniden sizin gibi çocuğuna İngilizce öğreten ailelerle buluşup çocuğunuzun sadece İngilizce konuşmasını sağlayabilir, yurtdışına çıktığınız süre atama veya adres sorma gibi işleri çocuğunuza bırakabilir, veya tıpkı mektup arkadaşı gibi çocuğunuzun internet üzerinden öbür ülkelerden dost edinmesine muavin olabilirsiniz. 

Günlük rutinlerinizi çocuğunuza İngilizce açıklayın

yemek yapan aile

Çocukların ikinci bir dile sahip olması için belirli incelemeler yapan ve kitaplar yazan Patton Tabors, aydınlatmak istenilen yabancı dilde sürekli yorumlar yapmanın son derece etkin olduğunu ve çocukların bu sayede daha basit tanıdık olmayan dil öğrenebildiklerini belirtiyor.

Çocuğunuzun her gün karşılaştığı rutin olayları İngilizce bir şekilde aktardığınız takdirde, kurulan cümleler çocuğun aklında daimi bir şekilde yer edinebiliyor. Örneğin “acilen mutfağa gidiyorum ve soğan doğrayacağım” gibi cümleleri çocuğunuza İngilizce bir şekilde söylerseniz, çocuklar bunu bir aktivite olarak algılayacak ve kurulan cümleleri hareketlerinizle bağdaştıracaktır. 

Oyun oynarken kelimeleri de işin içine katın

oyun oynayan çocuklar

Öncelikle çocuklarınıza İngilizce öğretmeye çalışırken bunu bir ders olarak yansıtmamaya özen göstermelisiniz. Çocuklar bunu bir ders olarak algıladığı süre üzerlerinde bir zorlama hissedecek ve çok tez sıkılacaktır. Bu yüzden İngilizce öğretmeyi bir oyun haline getirmeniz fazla önemli.

Eğer varsa bebeğinizin bakıcısının İngilizce bildiğine emin olun

bebek bakıcısı

Çoğu aile iş hayatının getirdiği aşırılık yüzünden bebeklerine bakıcı yetişmek zorunda kalabiliyor. Bakıcı ile büyüyen çocuk, ebeveynlerinden sonra en fazla bakıcılarıyla iletişim içerisinde oluyor. Bu yüzden de bakıcı tutarken o kişinin İngilizce bilip bilmemesi manâlı bir kriter olmalıdır. 

İngilizce bilen bir bakıcı, tanıdık olmayan dil eğitiminin öneminin farkında olan olacaktır ve asgari sizin kadar çocuğunuza İngilizce öğretme konusunda coşkulu olacaktır. Bebekler, 2 – 3 yaş aralarında duyduğu tüm kelimeleri taklit etme eğilimindedirler, bu yüzden de bakıcının çocukla belirtilmiş saatlerde İngilizce olarak iletişimde olması son derece önemlidir. 

kadın ve bebek

Eğer bebeğinize çok minik yaşlardan itibaren, hatta doğumundan itibaren bir bakıcı yetişmek isterseniz, bakıcının bebeğinizle yalnızca İngilizce konuşmasını talep edebilirsiniz. Yapılan çalışmalar, bebeğin asıl dili gibi yabancı bir dile sahip olması için asgari bir kişi tarafından sadece İngilizce konuşulması gerektiğini gösteriyor. 

Bebeğiniz bu sayede bir yandan kendi dili olan Türkçe’yi öğrenirken bir yana da İngilizce öğrenecek ve bu şekilde İngilizce’ye maruz kalmaya devam ederse iki belli başlı dile sahip olarak büyüyecek. 

Çocuğunuza kelime öğretmeyi, bir oyun içerisinde gerçekleştirmelisiniz. Olaya, çocuğunuzun her gün gördüğü tabak, kitap, kıyafet ve oyuncak ayı gibi nesnelerden başlayıp bu nesnelerle yapılabilecek fiillerle sürdürmek son derece yardımsever olacaktır. Hem internette çocuklarınıza eğlenceli bir şekilde İngilizce öğreten videolardan da faydalanabilirsiniz.

Comments
To Top