Haber

Kripto Para Piyasası Tekrar Uçuşa Geçti: İşte İştahınızı Kabartacak Son Rakamlar

Kripto Para Piyasası Tekrar Uçuşa Geçti: İşte İştahınızı Kabartacak Son Rakamlar

Bitcoin’in 2017’de birim fiyatı 20 bin dolara ulaştığında, böylece fazla insan kripto paralar ile öncelikle tanışmıştı. İlk kere kripto paranın varlığından farkında olanlar bir şekilde yaşananları anlamaya çalışıyorlardı. Merkezi ekonomik sistemlerin en büyük temsilcileri, yeni bir idareli sistem mi geliyor endişesi ile kararlar almaya başlamışlardı.

2017’de olanlar 2020’de tekrar yaşanmaya başladı. Piyasanın başını çeken birim yeniden Bitcoin olurken, onu Ethereum, Ripple ve Tether gibi kripto para birimleri peşine düşüp takip ediyor. Bu 4  kripto para biriminin toplam değeri 470 milyar dolar seviyesine fazla yakın. Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri ise 570 milyar doların üstüne çıkmış durumda. 

Kripto paralar, neden bitmiş yükselişe geçti?

kripto paralar

Bunun en rasyonel nedeni olarak Mayıs 2020’de Bitcoin’de yaşanan yarılanma (halving) işlemini göstermek mümkün. Daha açıklayıcı almak için bunu altın ile örneklendirmekte fayda var. Dünyadaki topraktan çıkarılıp işlenen bütün altınların bir anda tekrar toprak altına girdiğini ve işlenmesi gerektiğini düşünün. Böyle bir durumda altını işleme maliyeti yükseleceği gibi, kalan tamamlanmış altınların piyasadaki değeri de zamanla yükselmeye başlayacaktır. 

Kripto paraların toplam piyasa değerinin 570 milyar dolara ulaştığını söylemiştik. Bitcoin ise kimsesiz bu havuzun 350 milyar dolarını oluşturuyor. Yani bir başka değişle piyasanın %61’lik kısmı Bitcoin’e ait. Dolayısı ile yarılanma sonrası değerinin artacağına dair beklentiler, yatırımcıları Bitcoin’e yönlendiriyor, böylece piyasa değeri artmaya, arttıkça da yeni yatırımcılar sisteme dahil olmaya devam ediyor.

Piyasa değeri en yüksek 10 kripto paranın birim fiyatlarında son durum:

bitcoin

Bitcoin (BTC): 19 bin dolar+ / son 7 günde %13 değerlenme Ethereum (ETH): 610 dolar+ / son 7 günde %30 değerlenme Ripple (XRP): 0,62 dolar+ / son 7 günde %109 değerlenme Tether (USDT): 1 dolar / son 7 günde 0,05 dolar değerlenme Bitcoin Cash (BCH): 335 dolar+ /  son 7 günde %33 değerlenme Chainlink (LINK): 15 dolar+ /  son 7 günde %19 değerlenme Litecoin (LTC): 88 dolar+ / son 7 günde %20 değerlenme Polkadot (DOT): 5,81 dolar+ / son 7 günde %19 değerlenme Cardano (ADA): 0,16 dolar+ / son 7 günde %46 değerlenme Binance Coin (BNB): 33 dolar+ / son 7 günde %13 değerlenme

Yukarıdaki grafik 24 Kasım saat 14.00’da geçerli olan değerlere ait, fakat yaşananlara ilişkin genel bir çıkarım gerçekleştirmek olası. Bitcoin’in son 7 gündeki %13’lük layık artışı sizi yanıltmasın, çünkü bunun fiziki karşılığı birçok kripto paranın toplam değerinden daha pozitif. 

İkinci sıradaki Ethereum’un ardındaki ise Rus girişimci Vitalik Buterin’in önderlik ettiği bir ekip var. Ethereum’un piyasa değerindeki yükseliş, Bitcoin’e en uygun alternatif konumunu korumasını sağlıyor. 

İlk 10’da bölüm değer açısından en hızlı yükselen bölüm ise Ripple olarak göze çarpıyor. Yakın zamanda ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America ile anlaşan Ripple’ın ülkemizde Akbank ile bir anlaşması da bulunuyor.

Bölüm değeri katiyen 1 doların üzerine çıkmayacak şekilde kurgulanan Tether ise 18 milyar dolarlık piyasa değeri ile 4. sırada. Yatırımdan çok bir başkalaşım aracı olmayı vadeden Tether’in başvuru alanı da giderek yaygınlaşıyor. 

Kripto para piyasasındaki son şart en genel hatları ile bu şekildeydi. Bu bilgilerin elbette birer yatırım tavsiyesi olmadığını açıkça belirtmek isteriz. Kripto paralar hakkındaki görünüm, zihin ve önerilerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top