Haber

Kripto Para Cüzdanı Olan Ledger’ın Müşteri Bilgileri Çalındı

Kripto Para Cüzdanı Olan Ledger'ın Müşteri Bilgileri Çalındı

Son günlerde rekor üstüne rekor kırarak yatırımcısının yüzünü güldüren Bitcoin, tekrar şaşırtmadı. Akşam saatlerinde ortaya atılan iddialar Bitcoin’e duyulan güveni sarsarken, kripto para biriminin maddesel değerini de ciddi anlamda düşürdü. Peki Bitcoin’in birkaç saat içerisinde 1.000 dolardan fazla layık kaybetmesine yol açan şey neydi?

Satın aldıkları Bitcoin’leri borsalarda yetişmek istemeyen bazı yatırımcılar, Ledger olarak isimlendirilmiş USB bellekler kullanıyorlar. İçerisinde özel bir yazılım yüklü olan bellekler, kripto paraların çevrimdışı bir ortamda, tamamen tehlikesiz bir şekilde saklanmasını amaçlıyor. İşte dün akşam, Ledger sahibi 272 bin kişinin kişisel bilgilerinin çalındığı iddia edildi. İddialara kadar çalınan bilgiler, Raidforum isimli bir internet sitesi üzerinden de paylaşılmıştı.

“Bitcoin’i ben düşürdüm”

Bitcoin

Ledger kullanan yatırımcıların bilgilerinin çalındığı iddiası, Hudson Rock isimli siber emniyet şirketinin CTO’su Alon Gal kadar duyuruldu. Bilgisayar korsanlarının ele geçirdikleri bilgiler arasında kullanıcılara ait maddi adresler ve telefon numaraları ile kimlik bilgilerinin olduğunu söyleyen Gal, yaptığı açıklamaların arkasında Bitcoin fiyatının düşmesiyle, Bitcoin’i kendisinin düşürdüğünü ifade etti.

Yaşanan emniyet ihlali, bedensel cüzdanın geliştiricisi Legder kadar da doğrulandı. Bugüne dek yaşanan her türlü ihlalde ellerinden geleni yaptıklarını, bu bağlamda da 170’ten pozitif internet sitesini kapattırdıklarını söyleyen yetkililer, 24 kelimelik şifrenin elbette paylaşılmaması, Ledger’dan geldiği söylenecek e-posta ve mesajlara şeref edilmemesi gerektiğini söylediler.

İşte çalınan bilgilerin paylaşıldığı internet sitesinden ekran görüntüsü

Ledger

Comments
To Top