Haber

Koronavirüsün Şimdiye Kadarki En Gerçekçi Görüntüsü Elde Edildi

Koronavirüsün Şimdiye Kadarki En Gerçekçi Görüntüsü Elde Edildi

2019 yılının sonunda ortaya çıkıp 2020 yılında da hayatımızı tamamen etkileyen koronavirüs salgınıyla ilgili incelemeler devam ediyor. Suudi Arabistan’da hizmet vermekte olan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) bünyesinde yapılan yeni bir egzersiz, COVID-19’a yol açan SARS-COV-2 virüsünün en gerçekçi görüntüsünü ortaya koyuyor.

Suudi Arabistan’da yapılan alıştırma, bilim dünyası için kritik bir yük arz ediyor. Çünkü bilim insanları, koronavirüsün en realist görüntüsünün yapılacak çalışmalarla ilgili de ayrıntı sunacağına inanıyorlar. Keza konuyla ilgili açıklamalarda yer alan araştırmacı Ondrej Strnad, yaptıkları çalışmanın anlık olarak güncellenebileceğini, bu sayede de yeni keşiflerin anında tüm dünyaya duyurulabileceğini açıklama ediyor.

İşte koronavirüsün en realist görüntüsü

Koronavirüs

Strnad, koronavirüs için oluşturdukları 3 boyutlu modelin, virüsün atomik yapısının en güncel halini gösterdiğini söylüyor. Hem bu modelle birlikte daha önce görülme imkanı olmayan detaylar da görülebilir ışık halkası gelmiş durumda. İşte bu da koronavirüsün en gerçekçi yapısının bilim insanlarının çare ve aşı çalışmalarını desteklemesini sağlıyor.

Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanları, bu modeli oluşturabilmek için koronavirüsü elektron mikroskobuyla incelediler. Yapılan incelemelerin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını alan uzmanlar, bu sayede virüsün bütün yapısını detaylandırmış oldular. Ayrıca koronavirüsün, vücudumuzdaki ACE2 reseptörlerine tutunarak hastalanmamıza yol açan başak proteinleri de açıkça görüntülenmiş durumda.

SARS-COV-2

SARS-COV-2’nin başak proteinleri, salgının seyri için kritik bir yük arz ediyor. Çünkü virüs, bu başak proteinler doğru vücuda tutunuyor. Bu proteinlerin sayısı yükseldikçe de bir kişinin, COVID-19’a yakalanma ihtimali yükseliyor. İşte bilim insanları, bu kritik tartı talep eden proteinlerle ilgili bundan böyle daha artı data sahibi olacaklar gibi görünüyor. bu arada, birkaç gündür dünyanın gündemine oturan ve ardındaki Türk isimlerin olduğu koronavirüs aşısının da aracısız olarak başak proteinlere odaklandığını andırmak gerekiyor.

Koronavirüs demişken, salgının gidişatının hiç iyi olmadığını anlatmak gerek. Johns Hopkins Üniversitesi’nin veritabanında bulunan bilgilere kadar lahza itibarıyla, 1 milyon 263 bin 89 kişi COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Ayrıca bu güne kadar hastalığa yakalanan insan sayısı da 51 milyon sınırına merdiven dayamış durumda. 

Comments
To Top