Haber

Koronavirüsün %99’unu Saniyenin İki Binde Birinde Yok Eden Cihaz: Nanowave

Koronavirüsün %99'unu Saniyenin İki Binde Birinde Yok Eden Cihaz: Nanowave

Koronavirüs pandemisi insanların hayatlarına mülk olmaya devam ederken sektörler de ellerinden geldiği oranda bu sürece katkı sağlamaya çalışıyorlar. Bu bağlamda bilim insanlarının tedavi ve aşı çalışmalarını zaten biliyoruz. Ancak şimdi, koronavirüs pandemisiyle çaba için oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Dynamics, koronavirüs katili cihazı “Nanowave“ı resmi olarak duyurdu.

Şirketin iddialarına kadar Nanowave isimli bu aygıt, bir ortamdaki koronavirüsün yüzde 99’unu, saniyenin iki binde biri gibi kısa bir süre içerisinde yok ediyor. Dört motorlu bir yapıya sahip olan cihaz, 300 litreye değin hava çekebilme özelliği tamamen ortamdaki virüsü içine aldıktan sonradan pak havayı tekrar ortama veriyor. Şirket, cihazın hava üfleme kapasitesinin 3 metre olduğunu açıklama ediyor.

Koronavirüs katili Nanowave, işte böyle görünüyor

Nanowave

Minik bir füzeye benzeyen ürünün sivri ucu, pak havanın ortama salınmasını sağlıyor. Hava girişi ise cihazın en ardındaki bulunan boşluklardan yapılıyor. Cihaz, havayı içine aldıktan sonradan yüksek yoğunluklu radyoaktif ışınlarla temizleme işlemi yapıyor. Hem şirket, bu ürünü tasarlarken dünyanın ilk tam bükülebilen UV-C lambasını da tasarlamak durumunda kaldı.

Aslına bakacak olursak Nanowave, yalnızca hava filtreleyen bir aygıt yok. Böylece oysa bu ürün, epeyce da zeki bir yapıya sahip. Çünkü Nanowave, ortamdaki ürün sayısına kadar çalışabilen bir yapıya sahip. Bu bağlamda ortamdaki ürün sayısı arttıkça, Nanowave’ın çalışma hızı düşüyor. Bu sayede de zaten temizlenmiş havanın her zaman filtrelenmesinin önüne geçiliyor.

Dynamics Nanowave

Carnegie Mellon Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Prof. Elias Towe, Nanowave’ın koronavirüsü etkisiz ışık halkası getirmek için yapılmış olan ilk ürünlerden bir tanesi olduğunu söylüyor. Cihazın performansına da değinen profesör, farklı büyüklüklerdeki laboratuvarlarda yapılan testlerin epeyce etkileyici sonuçlar verdiğini ifade ediyor. Dynamic CEO’su Jeff Mullen ise çalışmalara ilk başladıklarında kimsenin kendilerine inanmadıklarını oysa bunun hakiki bir ürün olduğunu söyledi.

Şirkete göre ortamdaki koronavirüsün yüzde 99’unu çok kısa bir sürede ortadan kaldıran cihaz, öbür ortamlarda çalıştırılabilir. Mesela giriş çıkışın fazla olduğu ofislerin yanı sıra tek bir insanın sağlığı için bile bu ürün kullanılabiliyor. Ancak şirket, ortamın büyüklüğüne kadar kullanılması gereken Nanowave sayısının değişebileceğini açıklama ediyor. Koronavirüs katili cihazın fiyatı ise 3.450 dolar (yaklaşık 28 bin TL + vergiler) olarak açıklandı.

Comments
To Top