Haber

Koronavirüsle İlgili Korkutan Resmi Açıklama: Salgın Artık Kitlesel Bulaşıcı Seviyede

Koronavirüsle İlgili Korkutan Resmi Açıklama: Salgın Artık Kitlesel Bulaşıcı Seviyede

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün alınan yeni koronavirüs tedbirleriyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Salgının kitlesel bulaşıcılık seviyesine geldiğini söyleyen Koca, yeni tedbirlere uyulmadığı takdirde daha sert tedbirler gücenmek zorunda kalınacağını sözlerine ekledi.

Dünyadaki koronavirüs vakalarına değinen Bakan Koca, artı vaka sayısının 55 milyonu, ölüm sayısınınsa 1 milyonun üstünde olduğunu ifade etti. 100 binden artı kişinin de “ağır vaka” olarak sınıflandırıldığını açıklayan Sağlık Bakanı, gidişatı durdurmak için radikal kararlar alınmak zorunda kalındığını belirtti. Koca’ya göre İzmir, İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlerdeki vaka artma trendi, artık tüm ülkeye yayılmış durumda.

“Yeni tedbirlerin devreye gireceğini düşünmüyorum”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Yeni tedbirlerle birlikte salgın sürecinin takip edileceğini söyleyen Fahrettin Koca, tedbirlere uyulması halinde yeni ve daha sert tedbirlere lüzum kalmayacağını açıkladı. Salgınla çaba zarfında her zaman birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Koca, tedbirlere ahenk gösterilmediği takdirde sürecin daha da zorlaşacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleştirdiği “Ulusa Sesleniş” konuşmasında yeni tedbirleri açıkladı. Yapılan açıklamalarda, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının yeniden getirildiği açıklama edildi. Buna göre vatandaşlar, saat 10:00 ile 20:00 arasında dışında olabilecekler. Fakat bu saatler dıştan sokağa çıkılamayacak. Eğer yeni tedbirlerle ilgili daha detaylı data sahibi edinmek isterseniz, burada bulunan haberimize göz gezdirebilirsiniz.

Comments
To Top