Haber

Koronavirüse Karşı En Dayanıklı Ülkeler Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Koronavirüse Karşı En Dayanıklı Ülkeler Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Haftalık ekonomi dergisi Bloomberg, hesaplı büyüklüğü 200 milyar dolar ve üstünde olan 53 ülkenin tüm dünyayı etkisi aşağıda tutmaya devamlı koronavirüs salgınına aleyhinde sağlamlık durumunu açıkladı ve bir atama oluşturdu.

Bloomberg, söz konusu sıralamayı oluştururken ülkelerin 100 bin kişi başına aylık yeni olgu sayısını, aylık olgu sayılarındaki ölüm oranını, toplam ölüm sayısının nüfusa oranını ve yapılan deneme sayısındaki fazla olgu oranını göz önünde bulundurdu.

Türkiye, COVID-19 dayanıklılık sıralamasında 30. oldu

covid19 türkiye

Bloomberg’ün değerlendirmesine tarafından Yeni Zelanda, COVID-19’a karşı son derece süratli aksiyon alarak salgınla mücadelede en iyi karneye sahip ülke oldu. Öteki Asya ülkeleri olan Japonya, Tayvan ve Güney Kore ise Yeni Zelanda’yı takip eden diğer ülkeler oldu. Finlandiya, listenin ilk 5 sırasında bulunan tek Asyalı olmayan ülke konumundaydı.

24 Kasım itibarıyla toplam 460.916 COVID-19 hasta sayısına ve COVID-19 kaynaklı 12.672 ölüm sayısına sahip olan Türkiye, Bloomberg’ün değerlendirmesi sonucu 60.6 puan alarak 53 ülke aralarında 30. sırada yer aldı.

Yeni Zelanda, COVID-19’a karşı en iyi mücadeleyi bildiren ülke

COVID-19 yeni zelanda

Salgınla mücadelede misal ülkelerden biri olarak gösterilen ve Bloomberg’ün değerlendirmesinde de birinci sırada yer alan Yeni Zelanda, daha mart ayında ülkede bir koronavirüs vakası tespit edilmemişken ülke sınırlarını kapattı ve hükümet; deneme, filyasyon ve merkezi karantina sistemlerine kayda değer büyüklükte bir kaynak ayırdı. 

Yeni Zelanda hükümetinin sıkı karantina uygulamaları sayesinde ülkede son aylarda epeyce nadir koronavirüs vakaları saptandı. Ayrıca sosyal hayatın hemen hemen tamamen normale döndüğü ülke, 2 aşı geliştiricisiyle de çoktan anlaşma yapmış ve aşılar zorunlu testleri geçtiğinde seri bir şekilde miktar edebilecek durumda. 

Comments
To Top