Haber

Koronavirüs Salgınının Yarasalardan İnsanlara Geçtiğini Doğrulayan Keşif

Koronavirüs Salgınının Yarasalardan İnsanlara Geçtiğini Doğrulayan Keşif

Nature dergisi, 2020 yılını mahveden koronavirüs salgınıyla ilgili işaret bir haber geçti. Bilim insanlarının yaptığı bir çalışmanın aktarıldığı haberde, Kamboçya ve Japonya’daki buzluklarda saklanan bir takım yarasalarda, “SARS-CoV-2” virüsünün çok benzerlerinin tespit edildiği açıklama ediliyor. Habere göre keşfedilen koronavirüsler, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin Çin dışında saptama edilen birincil akrabaları.

Bilim insanları göre yapılan keşif, hayatımız için oldukça önemli. Çünkü salgının birincil günlerinde koronavirüsün yarasalardan insanlara bulaştığı söylenmişti. Fakat sonraki süreçte hiç kimse, virüsün çıkış noktası üstünde durmadı. Hem Çin’e herhangi bir tepki gösterilmezken, bir milyondan artı insanın hayatına mal olan salgının yol açtığı sorunların hesabı da sorulmadı. Uzmanlar, yaptıkları çalışmalar zarfında Kamboçya ve Japonya’daki virüsler arasındaki bağı ispatlarlarsa, salgının çıkışının anlaşılması için manâlı bir yolun katedilmiş olacağına inanıyorlar.

Buluş, koronavirüs ailesinin çeşitliliğini aydınlatabilir

Koronavirüs

Bilim insanlarına kadar buzluklardaki yarasalarda tespit edilen virüsle SARS-CoV-2 arasında istenen seviyede bir bağıntı bulunamazsa, bu defa de farklı bir şeyin anlaşılması sağlanmış olacak. Uzmanlar, böylesi bir durumda koronavirüs ailesindeki çeşitliliğin öğrenilmiş olabileceğini söylüyorlar. Biyolog Alice Latinne göre yapılan açıklamalarda yapılan keşiflerin kayda değer olduğu, bu araştırmayla bayağı yarasalarda bile SARS-CoV-2 bulunabileceğinin doğrulanmış olacağı belirtiliyor.

Uzmanlara göre yapılan son keşif, şu lahza için heyecanlandıracak bir şey sunmuyor. Oysa elde edilen bulguların detaylandırılması, salgınla ilgili bambaşka keşiflerin yapılabileceğini ortaya koyuyor. Uzmanların, yapacakları çalışmalarla nereye varacakları bilinmiyor ama tüm insanların sorması gereken o sorunun artık yanıtlanması gerekiyor: “Dünya üzerinde tüketecek onca şey varken gerçekten de yarasaya mı kaldın ey insan?”

Comments
To Top