Haber

Koronavirüs Salgınında Sokağa Çıkma Yasağı Dahil Yeni Kısıtlamalar Açıklandı

Koronavirüs Salgınında Sokağa Çıkma Yasağı Dahil Yeni Kısıtlamalar Açıklandı

Son zamanlarda keza dünya genelinde hem de Türkiye’de önemli bir şekilde artan koronavirüslü vaka sayısı ülkelerin her tarafta eskiye aynı ve hatta daha sert önlemleri almasına neden oldu. Bugün yapılan kabine toplantısının arkasında da ülkemizde yeni önlemlerin alınacağı açıklandı.

Yeni önlemler, kabine toplantısının arkasından izah etme yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Cumhurbaşkanı, koronavirüse karşısında muhakkak bir çarenin henüz bulunamadığını hatırlatarak fazla daha dikkatli olmamız gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanının açıkladığı önlemler şu şekilde oldu:

Alınan önlemler:

koronavirüs

Alışveriş merkezleri, marketler, restoranlar, berber ve kuaförler gibi işletmelerin egzersiz süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlandırılacak. Sinemalar sektörün talebine de uygun olarak yılsonuna dek kapalı kalacak. Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek. Kıraathanelerin faaliyetlerine bir süre ara verilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek. Şehirlerin ana cadde ve meydanlarında sigara içme yasağı sürecek. İl kurulları bu sınırlamayı genişletebilecek. Kamu ve özel sektörü işyerlerindeki elastik mesai düzeni uygulamasına hassasiyet gösterilecek. Hafta sonları arz ve imal zincirleri aksamayacak şekilde saat 10.00 – 20.00 haricinde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Ara tatillerde olan okullardaki eğitim öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamış olduğu önlemlere ilişkin ayrıntıların İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak genelgede yer alacağını belirtti. Cumhurbaşkanı, son olarak daima beraber bu salgının üstesinden gelerek sağlıklı ve huzurlu geleceğe bakacağımızı açıklama etti.

Comments
To Top