Haber

Koronavirüs Salgınında ‘Elektronik Bileklik’ Dönemi Başlıyor: İşte Tüm Detaylar

Koronavirüs Salgınında 'Elektronik Bileklik' Dönemi Başlıyor: İşte Tüm Detaylar

Afiyet Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, HIMSS Eurasia 2020 Sağlık Durumu ve Bilişim Teknolojileri Konferansı dahilinde, koronavirüs salgınıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda salgının seyrinden ziyade alınacak tedbirler ve yeni uğraş yöntemleriyle ilgili konuşan Birinci, elektronik bileklik dönemine geçileceğini söyledi. 

Birinci’nin açıklamalarına tarafından Yaşam Eve Sığar (HES) uygulamasına böylece çok yeni nitelik eklenecek. Bu özellikler, ses ve yüz tanınma tamamen yalıtım kontrolünün yapılabilmesine olanak sağlayacak. Buna ek olarak elektronik bilekliklerle de ateş ölçümünün yapılacağını söyleyen bakan yardımcısı, gerekli durumlarda hemen olan müdahalelerin bile yapılabileceğini söyledi. Şuayip Birinci’ye tarafından pandemiyle mücadele dijitalleşme, bundan böyle hiç olmadığı kadar manâlı bir noktada.

“Dünyanın çevresini 160 defa dolaştık”

Filyasyon ekipleri

Birinci, filyasyon ekiplerinin, bugüne kadar kullanılan dijital altyapılar sayesinde dünyanın çevresini 160 kez dolaşacak kadar uzaklık kat ettiklerini söylüyor. Hem salgın süreci içinde de 9,5 milyon dakika boyunca telefon görüşmesi üretilmiş durumda. İşte tüm bu incelemeler ile dijitalleşmeye yönelik yeni adımlar, Türkiye’nin dünyadaki en iyi filyasyon ekiplerinden birine sahip olmasını sağlamış durumda.

HES ile elektronik bileklikler, salgın sonuna kadar hayatımızın bir parçası olacak

Birinci’nin HIMSS Eurasia 2020 Afiyet ve Bilişim Teknolojileri Konferansı dahilinde yaptığı açıklamalara tarafından filyasyon ekipleri, karantinaya alınan vatandaşlar için elektronik bileklikler götürecekler. Bu bileklikleri HES uygulaması ile eşleştirecek olan görevliler, bu sayede vatandaşın genel durumunu peşine düşüp takip etme imkanı da yakalayacaklar. öte yandan bu bileklikler, bilekten çıkarıldığında veya karantina bölgesi terk edildiği anda da filyasyon ekiplerine veri verecek. Bu sayede ihlallerin önüne geçilmiş olunacak.

Hayat Eve Sığar Uygulaması

Dr. Birinci, Yaşam Eve Sığar uygulamasının başvuru detaylarına da değindi. Konuyla ilgili açıklamalarında 64 milyondan pozitif HES kodunun etkin olduğunu söyleyen Birinci, 46 milyon vatandaşın en az 1 kez HES kodu oluşturduğunun altını çizdi. Uygulamanın 30 milyondan pozitif kullanıcısı olduğunu da açıklayan Şuayip Birinci, dünyanın en fazla kullanılan uygulamasının HES olduğunu ifade etti. Birinci’ye göre kullanım miktarı ile nüfus oranlanırsa, HES’in dünya ikincisi olduğu anlaşılıyor.

Afiyet Bakan Yardımcısı Birinci’nin değindiği başka bir husussa, Ankara, Yalova ve Kırıkkale’de başlatılıp Samsun’da da devam ettirilen yeni bir uygulamaya da değindi. “Tele Afiyet” isimli bu kullanım ile pandemi sürecinde risk grubunda olan vatandaşlar ile yaşlıların sıhhat kontrollerinin uzak yapıldığını söyleyen Birinci, bu sayede doktorlar ile vatandaşların, maddesel müdahale haricindeki tüm durumlarda bir araya gelebildiklerini söyledi. Birinci’ye kadar bugüne değin hayata geçirilen uygulamaların yüzde 80‘i, kendi benzerinde dünyanın en popüler projeleri olarak yer alıyor.

Comments
To Top