Haber

Koronavirüs Kapsamındaki Yeni Tedbirler Belli Oldu: Hafta Sonu Sokağa Çıkmak Yasaklandı

Koronavirüs Kapsamındaki Yeni Tedbirler Belli Oldu: Hafta Sonu Sokağa Çıkmak Yasaklandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, Türkiye’de de epeyce ağır bir şekilde hissediliyor. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte vaka ve hasta sayısında yüksek bir şekilde yükselme yaşandığı görüldü.

Geçtiğimiz günlerde, vakaların ve hasta sayısının tekrar yükselmesiyle birlikte ülke genelinde dağıtılmış tedbirler alınmıştı. Alınan tedbirler gereği hafta sonunda ülke genelinde belirtilmiş saatler arasında sokağa çıkma yasağı bildiri edilmişti. Bugün Cumhurbaşkanı, yeni kısıtlamalarla ilgili açıklamada bulundu.

Koronavirüs tedbirleri zarfında yeni kısıtlamalar

sokağa çıkma yasağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu akşam düzenlenen toplantı ardından koronavirüs salgını kapsamında alınan yeni tedbirleri açıkladı. Erdoğan, alınan tedbirlerin sebep olduğu idareli sıkıntılarının farkında olduklarını oysa insan hareketliliğini en üye indirmekten diğer çare bulunmadığını da dile getirdi.

Türkiye’nin salgının üstesinden geleceğini söyleyen Erdoğan, hafta içi her gün akşam 21.00’den sabahleyin 5’e dek sokağa çıkma yasağı uygulanacağını dile getirdi. Hafta sonlarında ise sokağa çıkma yasağı uygulamasının cuma akşamı 21.00’dan pazartesi sabahleyin 05.00‘a dek uzatıldığını açıkladı. Yani cumartesi ve pazar günleri bütün anlamıyla bir sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Cumhurbaşkanı, sokağa çıkma yasağının uygulanacağı bu günlerde market, bakkal, kasap, manav gibi işletmelerin kısıtlamanın dıştan tutulacağını açıkladı. Ayrıca restoranların da paket servis haricinde hizmet veremeyeceğini dile getirdi. Alınan diğer tedbir de 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki vatandaşlar içindi. Erdoğan, 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki vatandaşlara toplu nakliye kullanmanın yasaklandığını açıklama etti.

Cumhurbaşkanı, bunlara ek olarak anasınıfı ve yarı eğitim kurumlarında eğitime ara verileceğini açıklarken AVM’lerde HES kullanımının başlayacağını, semt pazarı gibi yerlerde müşteri sayısının il umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından belirleneceğini dile getirdi. Bunlara ilave olarak cenaze namazları ve nikâhlarda en fazla 30 kişinin olabileceğini de ifade etti. Erdoğan, hem bu yasakların salı akşamından itibaren uygulanacağını söyledi.

Aşı bedava olacak

covid-19 aşı, koronavirüs aşı

Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmada aşı konusunda da açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı, 50 milyon doz aşının siparişinin verildiğini dile getirdi. Hem bedava aşı tartışmalarıyla ilgili de açıklamalarda yer alan Erdoğan, aşı uygulamalarının ücretsiz olacağını açıkladı.

Comments
To Top