Haber

Koronavirüs Geçiren Birinin Hastalıktan Kaç Ay Korunduğu Açıklandı

Koronavirüs Geçiren Birinin Hastalıktan Kaç Ay Korunduğu Açıklandı

Koronavirüs salgını, dünya genelinde 1,4 milyondan artı insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu ve halen de can kayıpları yaşanmaya devam ediyor. Koronavirüsün sebep olduğu COVID-19 hastalığıyla ilgili olarak ise halen kafalarda değişik soru işaretleri bulunuyor.

Bu soru işaretlerinden bir tanesine, COVID-19’a yakalanan bir kişinin yeniden bu hastalığa ne süre yakalanacağı konusu. İşte Afiyet Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz bu sorunun cevabını verdi.

COVID-19’a yakalanan birisini, yeniden bu hastalığa ne süre yakalanır?

doç. dr. afşin emre kayıpmaz, sağlık bakanlığı bilim kurulu üyesi

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, COVID-19’a yakalanıp atlatan birisinin kesin bir vakit geçtikten sonra 2. kere de bu virüsle karşılaşabileceğini açıklama etti. Kayıpmaz, virüse baştan yakalanma süresinin, kişinin geliştirmiş olduğu antikora alt olarak değiştiğini dile getirdi.

Kayıpmaz, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “COVID-19’u geçiren bir kişi teorik olarak 3 ay değin bu hastalıktan korunabilir. Ama bu, ‘Covid-19’u geçirdiniz ve siz bundan böyle rahatça gezebilirsiniz’ anlamına gelmiyor. Eğer siz tekrar her zaman söylediğimiz o kurallara riayet ederseniz tekrar bir virüsle karşılaşma olasılığınızı en üye indirirsiniz.”

covid-19 çizim, koronavirüs çizim, maskeli insanlar çizim

Bu bağışıklık süresinin 45 güne değin inebildiğini söyleyen Doç. Dr. Kayıpmaz, rahatsızlık geçirilmiş olsa bile tedbirlere uyulması gerektiğini söyledi. Maske kullanımının, sosyal mesafenin, temizliğin ve kabalık ortamlardan uzak durmanın kayda değer olduğunu söyleyen Kayıpmaz, şöyle konuştu:

“Bunlar, fiilen sizi teorik olarak güvende tutan ve sizi virüs parçacıklarından uzaklaştıran kaba tanımlar. Karşılaştığınız virüs miktarını üye indirmeyi de maddi uzaklık ve maske kuralı sağlıyor. Hastalığı geçiren kişi ‘Ben bu hastalığı geçirdim; nasıl olsa vücudumda antikor oluştu ve ben bundan böyle gafil bir şekilde dıştan çıkabilirim, nasıl olsa ben bundan böyle güvencedeyim’ diye düşünmemeli.”

Comments
To Top