Haber

Koronavirüs Aşısını Bulan Uğur Şahin BBC’ye Konuştu: Önümüzdeki Kış Normale Döneriz

Koronavirüs Aşısını Bulan Uğur Şahin BBC'ye Konuştu: Önümüzdeki Kış Normale Döneriz

Aşı haberleri sonrası gündemin en manâlı isimlerinden biri haline gelen BioNTech CEO’su Uğur Şahin, virüsün seyri ve aşının muhtemel etkileri üzerine BBC’ye açıklamalarda bulundu. Almanya’da yaşayan ve eşi Istek Türeci ile birlikte kurdukları BioNTech firmasıyla çalışmalara başlayan Şahin, Pfizer ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde koronavirüs aşısında başarıya erişmişti.

BioNTech ve Pfizer, geçtiğimiz hafta yapılan testlerdeki birincil analizler sonucu aşının COVID-19 virüsüne yakalanmayı %90’dan daha fazla oranda önlediğini söylemişti. Testlere 43 bin kadar kişinin katıldığı ve aşının üç hafta arayla iki doz halinde yapıldığı da biliniyor.

‘Gelecek kış normale döneriz’

BBC’den Andrew Marr’a konuşan Uğur Şahin, aşının etkisinin önümüzdeki yaz aylarında yoğun bir şekilde görüleceğini ve gelecek kış itibarıyla hayatlarımızın normale döneceğini söyledi. Şahin, keza aşının olgu sayılarına koskocoman bir etkisi olmayacağı için bu kış aylarının yeniden kuvvet geçeceğini belirtti.

Aşının hastalığın bulaşmasını azaltacağına ve aşı vurulmuş bir kişideki semptomların gelişmesini engelleyeceğine inandığını ifade eden Şahin, “Ben böyle yüksek etkili bir aşıyla insanlar arasındaki bulaşmanın azalacağına inanıyorum. Şayet %90 değil, şayet %50 oranında. Fakat bunun salgının yayılmasında büyük bir azalma getireceğini de unutmayalım” dedi.

Nisan ayı itibarıyla dünya genelinde 300 milyon doz hedefleniyor:

Her şey yolunda giderse aşının dağıtımının sene sonunda ve gelecek yıl başlarında başlayabileceğine şive yapan BioNTech CEO’su, amaçlarının nisan ayı itibarıyla dünya genelinde 300 milyon doz dağıtmak olduğunu ve bunun sadece “etkili olmaya başlamamızı” beraberinde getireceğini belirtti.

Daha büyük etkinin ilerleyen aylarda görüleceğini belirten Şahin, “Enfeksiyon oranlarının düşmesiyle yaz ayları da bize muavin olacak ve gelecek yılın sonbahar / kış aylarında yüksek düzeyde aşılanma oranı yakalamamız kuşkusuz fazla kayda değer” dedi.

Aşı yerinde sancı ya da hafif ateş, yan etkiler arasında bulunuyor:

Şahin, aşının yaşlılarda gençlerdeki dek etkisi olup olmayacağı sorulduğunda, bu konuda önümüzdeki haftalarda daha iyi bir fikre sahip olmayı beklediklerini söyledi. Aşının ikinci dozunun vurulmasından sonra bağışıklığın ne değin süreceğinin bilinmediğini de belirten Şahin, bağışıklığın bir sene içinde düşmesi halinde ilave bir aşı yapmanın “çok da güç olmaması gerektiğini” aktardı.

Aşının esas yan etkilerine de değinen Prof. Şahin, herzamanki aşı çalışmalarında olduğu gibi aşı yapılan yerde birkaç gün süren hafif ya da orta şiddetli ağrı ile bir takım deneklerde yeniden birkaç gün süren hafif ya da orta ateşin en sık karşılaştıkları emrindeki etkiler olduğundan bahsetti.

Uğur Şahin’in BBC’ye açıklamalarda bulunduğu video:

Comments
To Top