Haber

Koronavirüs Aşısını Bulan Şirketin Kurucuları Uğur Şahin ve Özem Türeci’nin Hayatı

Koronavirüs Aşısını Bulan Şirketin Kurucuları Uğur Şahin ve Özem Türeci'nin Hayatı

Tüm dünya heyecan ve endişe ile koronavirüs aşısı gelişmelerini peşine düşüp takip ederken, ABD merkezli Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech SE’den iyi haber geldi. İki şirketin geliştirdiği aşının koronavirüse karşısında yüzde 90 oranında etkin olduğu açıklandı. Bu haberin ülkemizi gururlandıran öteki bir yönü ise ardından iki Türk,  çalışmaların ardından Dr. Açlık Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin’in olması.

Dr. Özlem Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin kadar 2008’de kurulan olan biyoteknoloji ve ilaç şirketi BioNTech, uzun senelerdir kanser konusunda son derece kayda değer çalışmalara imza atıyordu. Tıp dünyasını yakından tanıyan şirket, pandemiyi bile fazla daha önce öngörmüş ve çalışmalara erken dönemde başlamıştı. Çin’de birincil vakaların görüldüğü döndemde BioNTech, aşı çalışamları için kaynak ayırmaya başladı ve şu anda bütün dünya için bir umut oldu. 

Peki insanlık tarihine geçecek bu başarının ardından isimler Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Açlık Turacı kimdir? Sizin için hayatlarından satır başlarını derledik.

Dr. Açlık Türeci kimdir?

özlem türeci

Dr. Arzu Türeci; 1967 yılında Almanya’nın Lastrup şehrinde doğan Türk hekim, BioNTech kurucu ve idare heyeti üyesidir. Saarland Üniversitesi’nde tıp eğitimini alıp kanser ve immunoloji üstüne uzmanlaşmıştır. 2002’de Uğur Şahin ile hayatını birleştiren Türeci, kanser çalışmaları ilk olarak elde etmek üzere öyle çok alanda faaliyet göstermektedir.

Dr. Özlem Türeci’nin hayatı, eğitimi ve kariyeri:

özlem türeci, eğitim

Istek Türeci’nin en büyük şanslarından biri doktor bir babaya sahip olmaktı. Cloppenberg semtinde küçük bir Katolik hastanesinde doktor olan Türeci’nin babası, hayatını hastaları iyileştirmeye adamıştı ve babasının azmini görebilen Istek Türeci de tıp eğitimi almaya karar vermişti.

1992 yılında, Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Saarland Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamlayan Türeci, sonradan onkoloji alanında çalışmalarına devam etti. İleride eşi olacak Uğur Şahin ile burada bir kanser koğuşunda tanışan Türeci, uzun yıllar kanser çalışmaları yürütmüştü.

2000 yılında Açlık Türeci ve Uğur Şahin, çalışmalarına Mainz Üniversitesi’nde devam etme kararı almışlar, bundan bir yıl sonra kanser üzerine monoklonal antikorlar geliştirerek manâlı başarılar elde ettikleri Ganymed Pharmaceuticals isimli şirketi kurmuşlardır.

Dr. Istek Türeci bu işlem boyunca 530 patente sahip olmuş, 80’den artı bilimsel makaleye imza atmış ve o kadar fazla ödüle bedel görülmüştür. Kenisi şu anda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2018 yılından beri BioNTech SE şirketinde Tıp Şefi olarak tahsis almaktadır.

Prof. Dr. Uğur Şahin kimdir?

uğur şahin

55 yaşında Türk doktor, BioNTech kurucu ve idare heyeti üyesidir. Kanser ve bağışıklık bilimi uzmanıdır. Köln, Saarlan, Zürih ve Mainz üniversitelerinde görev yapmıştır. 2002’de meslektaşı Özlem Turacı ile evlenmiş ve kendisi ile birlikte, biyoteknoloji ve kanser gibi nadir hastalıkların tedavisi üstüne çalışmaktadır. 

Prof. Dr. Uğur Şahin’in hayatı, eğitimi ve kariyeri:

1965 yılında İskenderun’da dünyaya gelen Uğur Şahin, demin 4 yaşındayken ailesi ile Almanya’ya göçmüştü. Babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışan Şahin, çocukluk ve gençliğinde hekim olma gerçek dışı kurdu. Köln Üniversitesi’ne giderek hayalini gerçekleştiren Uğur Şahin, 1992’de kanser araştırması ile hekim oldu.

Saarlan ve Zürih üniversitelerinde akademik çalışmalarına aralıksız Şahin, 2000 yılında Arzu Türeci ile birlikte çalışamlarına Mainz Üniversitesi’nde devam etme kararı aldı. 2002’de hayatını Arzu Türeci ile birleştirdikten sonradan kendisiyle birlikte, tıp alanında bir takım girişimlere imza atmıştır. Bu girişimlerden ilki hap şirketi Ganymed‘i bir Japon şirketine sattılar. Ardındaki çift 2008’de BioNTech’i kurdu.

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, BioNTech’i nasıl kurdu? 

özlem türeci, uğur şahin

Ganymed Pharmaceuticals isimli şirket ile kanser üstüne öyle fazla önemli egzersiz yapan Dr. Açlık Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin, 2016 yılında bu şirketi Japonya merkezli Astellas şirketine, 1,4 milyar dolar karşılığında sattılar. Almanya’daki en büyük tıp şirketi satışı olan bu devir sonrasında biyoteknoloji alanına odaklanmak isteyen araştırmacı çift, 2008 yılında BioNTech SE isimli daha üst düzey bir şirket kurdular. 

BioNTech SE, aşılar ve nadir hastalıklar üzerine manâlı araştırmalar yürütmeye başladı. Bilhassa kanser tedavisi üzerine antikor çalışmaları yapan şirketin Temmuz 2020 tarihi itibariyle değeri takriben değeri 18 milyar Euro’dan fazlaydı. Bu bedel, aşı çalışaları netleştikten sonra 25 milyar dolara ulaşmıştır. Şirket, 2019 yılında Bill & Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz çalışmaları için bir uzlaşma da imzalamıştır. 

BioNTech, Çin’deki ilk koronavirüs vakaları görülmeye başladığında ve az önce bir pandemi haline gelmeden aşı çalışmalarına başlamıştı. Oysa bu çalışmaların en manâlı isimleri Dr. Arzu Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin idi, çünkü daha hiçbir şey belirli değilken şirketin yönetim kurulunu bu konuda araştırmalar yapmaya ikna etmişlerdi.

Çalışmaların başlamasıyla birlikte araştırmacı çift haklı çıkmış ve vakalar çabucak yayılarak hastalık bir pandemiye dönüşmüştür. BioNTech, bu sırada çalışmalara sürat kesmeden devam etmiş ve bir aşı çalışması için son derece kısa olan bir zaman sonunda yüzde 90 başarı sunan bir aşı ortaya çıkarmışlardır. 

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in koronavirüs aşı çalışmalarında son şart: 

özlem türeci, biontech se

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech SE’nin birlikte yürüttükleri aşı çalışmalarından gelen son habere kadar; COVID – 19 aşısı şu an için yüzde 90 galibiyet oranı gösteriyor. 

43 binden fazla gönüllü üzerinde yapılan Aşama 3 çalışmalarında, aşının koronavirüsü önleme yeteneği açık olarak görülüyor. Pfizer şirketi, aşının Kasım ayı içerisinde ABD Yiyecek ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayına sunulacağını ve onaylama almasının beklendiğini belirtiyor.

BioNTech SE şirketi kurucularından ve CEO’su olan Prof. Dr. Uğur Şahin, “Üçüncü fazın birincil analizinde aşının etkin bir biçimde virüsü engellediğine dair sonuçlar var, aşının asgari 1 yıl her tarafında koruma sağlamasını bekliyoruz.” diyor. Şahin, ayrıca Türkiye’nin gereksinim duyacağı aşıları 2021’in ilk 3 ayında göndermeye hazır olacaklarını belirtiyor.

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs COVID – 19 salgınını olur ya de sona erdirecek olan aşının arkasındaki en kayda değer isimlerden Dr. Istek Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin’in ülkemizi gururlandıran çalışmalarını takdirle izlemeye devam edeceğiz. 

Comments
To Top