Haber

Koronavirüs Aşısını Bulan BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Aşının Salgını Bitireceğinden Eminim

Koronavirüs Aşısını Bulan BioNTech CEO'su Uğur Şahin: Aşının Salgını Bitireceğinden Eminim

Pfizer, geçtiğimiz günlerde geliştirilen koronavirüs aşısının %90 oranında başarıya ulaştığını açıklamıştı. Ardından bütün dünya, bu aşıdaki en önemli rolün Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Arzu Türeci’nin kurduğu şirket BioNTech’e ait olduğunu öğrendi. Dünya basınının konuştuğu çift, aşı haberinden sonradan şirketlerinin 25 milyar dolar değere ulaşması ile Almanya’nın en zengin 100 insanı arasına girmişti. 

Aşı haberinin peşinde BBC’ye açıklamalarda bunun Prof. Dr. Uğur Şahin, Sıhhat Bakanlığı ile temasta olduklarını, zorunlu protokol sağlanırsa 2021’in ilk 3 ayı içerisinde Türkiye’nin ihtiyacı değin aşıyı gönderebileceklerini de açıklamıştı.

“Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet”

uğur şahin özlem türeci

İngiliz The Guardian’a konuşan Prof. Şahin, “Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet, çünkü semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlanması büyük bir tesir yaratacaktır” dedi.

Şahin, daha önce BBC ile gerçekleştirdiği bir mülâkat da da aşının virüse aniden fazla şekilde saldırdığını belirterek, “Covid-19’un hücrelerimize girişini engelliyor. Ama virüs bir şekilde girmiş bile olsa, o vakit da hücreleri virüsün kafasına vurup ortadan kaldırıyor. Bağışıklık sistemini bu iki savunma hareketini yapacak şekilde eğittik. Artık biliyoruz ancak virüs bu mekanizmalara karşı kendisini savunamaz” açıklamasında bulunmuştu.

Prof. Dr. Uğur Şahin’in bahsettiği Pfizer aşısı, 2 doz olarak uygulanıyor. 2021 yılı içerisinde 1,5 milyar doz üretilerek dünyanın bambaşka bölgelerinde dağıtılması bekleniyor. Aşının fiyatı ise 19,5 dolar.

Comments
To Top