Haber

Koronavirüs Aşılarının Bu Kadar Kısa Sürede Piyasaya Sürülmesi Ne Kadar Güvenilir?

Koronavirüs Aşılarının Bu Kadar Kısa Sürede Piyasaya Sürülmesi Ne Kadar Güvenilir?

Koronavirüs aslında ne halk ne de bilim dünyası açısından yeni bir virüs türü. Kasım 2002 ve Temmuz 2003 aralarında yaşanan SARS-CoV salgını ile bu virüsün etkileri gözlemlendi. Bu gözlemler, bilim dünyasını yeni tip koronavirüse karşısında temel düzeyde tedbirli olmasını sağladı. 

2020’de Çin’den çıkıp bütün dünyayı saran yeni herif koronavirüs SARS-CoV-2, tıpkı daha önceki salgında olduğu gibi şiddetli akut solunum yolu sendromuna neden oluyordu. Fakat virüsün yeni müşteri olması nedeni ile 2020’de gördüğümüz hastalığa Covid-19 adı verildi. 

“Tıp tarihinde daha böyle bir şey evvelden görülmedi:”

koronavirüs aşısı

Semih Taaren, Washington Üniversitesi’nde mikrobiyoloji okuduktan sonradan moleküler biyoloji alanında doktora yapan, 25 yıldır değişik biyokteknoloji şirketinde virolog olarak atama yapan bir ad. Kendisi salgının en başından bu yandan sosyal ağ üzerinden hatalı bilgilerin düzeltilmesi için yoğun bir çaba sarf ediyor. 

Taaren’e kadar ilaç şirketleri, hükümetler, sağlık durumu acentaları ve Dünya Sıhhat Örgütü, tarihte öncelikle Covid-19 salgınında bu dek entegre çalıştı. Twitter’dan paylaştığı açıklamasında bu durumu “Tıp tarihinde daha böyle bir şey evvelden görülmedi” biçiminde açıklayan Taaren, koronavirüs aşısının bu kadar kısa sürede geliştirilmesi ile ilgili endişelere de değindi.

Bugüne kadar en çabuk geliştirilen aşı için incelemeler 4 yıl sürdü. Peki koronavirüs aşılarının 1 sene bile olmadan son aşamaya gelmesi ne dek güvenilir?

Taaren, bu konuyu bir aşının geliştirilmesi için gereken data birikimi, teknoloji ve işlem yönetimi gibi ana hususlara uyarı çekerek açıklıyor. Koronavirüsün gerçekte yeni olmadığını, bilim dünyasında RNA araştırma ve aşılarının zaten yıllardır yapıldığını belirten uzman, bu sayede Covid-19 aşısının kısa sürede geliştirilebildiğine dikkat çekiyor. Kendisinin açıklamalarını aşağıdaki zincir üzerinden okuyabilirsiniz:

semih taaren 1

samih taaren 2

semih taaren 3

semih taaren 4

semih taaren 5

semih taaren

semih taaren 6

semih taaren

Comments
To Top