Haber

Köpekler ve İnsanların Uyku Alışkanlarının Benzediği Ortaya Çıktı

Köpekler ve İnsanların Uyku Alışkanlarının Benzediği Ortaya Çıktı

En sadık dostlarımız olan köpeklerle paylaştığımız bazı müşterek yanlarımız bulunuyor. Bunlardan bir adam başına de uyku. Köpekler de tıpkı bizim gibi zaman zaman uyumakta zorlanabiliyor, yaşlandıkça uyku alışkanlıkları değişiyor ve horlayabiliyor.

Uyku konusunda bizimle bu değin çok müşterek noktayı paylaşan bir canlının, insanların uykusu üzerinde araştırmalar yapan uyku araştırmacıları için oldukça manâlı olması şaşılacak değil. Tıpatıp bizim gibi gece uyumaya yatkın olan köpekler, günde 8 ile 14 saat arasında uyurken halk 8 saat, kediler ise 12 ile 15 saat arası uyuyor.

Köpeklerin uyku alışkanlıkları, insanlarla benzerlik gösteriyor

uyuyan köpek

Aile köpekleri ve polisomnografi ile çalışan araştırmacılar, us yoğunlaştırması ve duygu işlemesi gibi bilişsel süreçlerin uykudan nasıl etkilendiğini öğrenebiliyorlar. Natürel bu sayede köpeklerin uyku deneyimiyle ilgili olarak da daha artı şey öğreniliyor.

Eötvös Lorand Üniversitesi’nden Vivien Reicher, “Köpekler, uykuları esnasında neleri deneyimlediklerini bizlere söyleyemiyor. Dolayısıyla biz de onların rüya görüp görmediğini söyleyemiyoruz. Ancak uyudukları sırada koşuyor gibi görünüyorlarsa ya da iniltiler çıkarıyorlarsa rüya gördüklerini bahis ediyoruz” dedi.

uyuyan köpek

REM uykusu sırasında rüya gören köpeklerin belirtileri, insanlarınkiyle oldukça benzerlik gösteriyor. Her iki tarafta da seri göz hareketleri, derme çatma solunum ve kalp atışı, kol ve gövde hareketleri ve kasılmalar görülüyor.

Hem köpekler de tıpkı bazı ırk gibi yabancı oldukları yerlerde uyumakta güçlük çekebiliyor. Köpekler, evde REM uykusuna fazla daha çabuk bir şekilde ulaşabiliyor. Natürel sıkça evden uzaktan uyuyan köpeklerde koşul bu şekilde yok. Onlar NREM ve REM uykusuna evden daha nadir çıkan köpeklerden fazla daha ivedi ulaşabiliyor.    

Reicher, “Köpek uyku araştırmaları, bilişsel bozuklukların altında yatan çevresel faktörler ve beyin mekanizmaları arasındaki bağlantıları araştırmada yeni kapılar açabilir. Bu da karmaşık köpek ve hatta insan fenotiplerini anlamamıza yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top