Haber

Kolluk kuvvetleri Capitol çetesini belirlemeye çalışırken Clearview AI yüz tanıma teknolojisinin kullanımı arttı

Kolluk kuvvetleri Capitol çetesini belirlemeye çalışırken Clearview AI yüz tanıma teknolojisinin kullanımı arttı

Clearview AI CEO’su, şirketin yüz tanıma teknolojisinin kolluk kuvvetleri arasında kullanımının, Trump yanlısı isyancıların ABD Kongre Binası’na saldırmasından sonraki gün yüzde 26 arttığını söylüyor. İlk olarak New York Times göre bildirilen Hoan Ton-That, The Verge’e Clearview’un 7 Ocak’ta kullanımda adi hafta içi arama hacmine kıyasla belirgin bir yükselme gördüğünü doğruladı.

6 Ocak saldırısı kablo haberlerinde canlı yayınlandı ve Capitol binasını ihlal eden isyancıların yüzlerini belirten yüzlerce görüntü ve canlı yayında yakalandı. FBI ve diğer kuruluşlar, katılımcıları vermek için halktan destek istedi. Times’a kadar Miami Polis Departmanı, bir takım isyancıları tespit etmek için Clearview’i kullanıyor ve FBI Ortak Terörizm Ödev Gücü’ne olası eşleşmeleri gönderiyor. Ve The Wall Street Journal, Alabama polis departmanının da ayaklanma görüntülerinde yer alan yüzleri tespit etmek ve FBI’a data yollamak için Clearview’i kullandığını bildirdi.

Yetkililer tarafından kullanılan ve aşağıdaki gibi görüntüler kullanan öteki yüz tanınma sistemlerinin tersine Sürücü Ehliyeti fotoğrafları ve sabıka fotoğrafı, Clearview’in yaklaşık 3 milyar resimden oluşan veri tabanı, geçen sene bir Times araştırmasında ortaya konduğu üzere sosyal medyadan ve öteki web sitelerinden alınmıştır. Gizlilikle ilgili önemli endişeleri dile getirmenin yanı sıra, sosyal medyadan gösterme alma uygulaması platformların kurallarını ihlal etti ve teknoloji şirketleri soruşturmanın peşinde Clearview’e fazla sayıda durdurma ve vazgeçme emri gönderdi.

Şirket, Mayıs ayında teknolojisini özel şirketlere satmayı bırakacağını ve bunun yerine onu yalnızca kanun uygulayıcıların kullanımına sunacağını söyledi. Şirkete göre, ABD’deki yaklaşık 2.400 güvenlik teşkilatı Clearview’in yazılımını kullanıyor.

Comments
To Top