Haber

Kodlamadan PC ve Mobil Oyun Yapabileceğiniz 7 Oyun Yapma Programı

Kodlamadan PC ve Mobil Oyun Yapabileceğiniz 7 Oyun Yapma Programı

Bugün bilgisayarlarımızda, konsollarımızda ve telefonlarımızda sevinçle oynadığımız çoğu oyun kodlama baştan sona geliştiriliyor. Bilhassa büyük oyunların temelini kodlama oluşturuyor. Koşul böyle olunca oyun yapma işine yeni girmek isteyenler, daha işe başlamadan kodlama dünyasının içinde kaybolup oyun geliştirmekten vazgeçebiliyor.

Eğer kodlama ile mücâdele etmek istemiyorsanız buna yerinde çoğu kodsuz oyun yapma programı da bulunuyor. Bu programlar hazırlanmış kodlanmış parçaları kullanarak görsel bir arayüz ile oyun geliştirmenizi sağlıyor. Gelin kodlama olmadan oyun yapabileceğiniz programlara yakından bir göz atalım.

Kodlama yapmaya lüzum bırakmayan 7 oyun yapma programı:

PC platformu için: Unity Unreal Engine Armory CopperCube Mobil platformlar için: Godot GDevelop Stencyl

Unity

unity kodsuz oyun yapma

Oyun dünyasının en tanınan ve büyük oyun motorlarından biri olan Unity, keza kod ile hem de kodlama olmadan çalışabilen bir oyun oyun yapma programı. 3D ve 2D olarak oyunlarınızı yapabileceğiniz Unity’de kodlamaya gereklilik duymadan oyun yapmanıza olasılık sağlayan Visual Scripting teknolojisi bulunuyor. Bu çağırmak oluyor fakat komutlarınızı görsel bir dizi hâlinde oluşturup kod yazma adımını atlıyorsunuz.

Unity’nin kendi Visual Scripting eklentisi açık havada Unity Store’dan edinebileceğiniz gelişmiş görsel tasarım araçları bulunuyor. Bunlardan en popülerleri ise Bolt ve Playmaker. Playmaker 65 dolar gibi bir fiyattan satılıyor ama sunduğu baki özelleştirmeler ile oyun yapma sürecini düşüyor ve oyun kalitesini arttırıyor. Bolt ise en ince ayrıntısına kadar ücretsiz bir görsel tasarım arabulucu.

Unreal Engine

kodlamadan oyun yapma unreal

Oyun dünyasının en fazla kullanılan ve birçok AAA oyuna hayat veren oyun motoru ise Unreal Engine. Unity gibi bu oyun motorunun da temelinde kodlama yatsa da kodlama yapmadan oyun geliştirebileceğiniz bir görsel tasarım sistemi bulunuyor. Blueprints olarak adlandırılan bu sistem, Bolt ve Playmaker’a aynı bir şekilde işliyor. Öteki görsel tasarım araçlarına tarafından daha detaylı olan Blueprints, yalnızca kodlamayla yapılabilecek şeyleri bile oyununuza eklemenizi sağlıyor.

Blueprint tamamen az daha her oynanış unsurunu değiştirebiliyor, oyununuzun sahip olacağı kuralları baştan sona baştan yaratabiliyorsunuz. Blueprint’in işleyişi ise epeyce kolay. Blueprint, “Oyuncu belirtilmiş bir tuşa bastığında, oyundaki şahsiyet kayıtlı hareketi yapar.” mantığı üzerine kurulu olarak işliyor. Hem oyundaki karakterlerinizi, mekânları ve eşyaları yine Blueprint ile oluşturabiliyorsunuz. Unreal Engine bu konuda en iyi işi ortaya koyan oyun motorlarından biri ve internette Blueprint hakkında sayısız eğitici video bulunuyor.

Armory

armory oyun geliştirme programı

Oyun geliştirme kariyerine yeni adım atıyorsanız ve üç boyutlu oyunlar ilerletmek istiyorsanız, Armory epeyce işinize yarayacak bir oyun moturu. 2019 yılında meydana çıkan ve açık kaynaklı olması nedeniyle kalabalık göre geliştirilmeye devamlı Armory, birçok geliştiricinin kullandığı, üç boyutlu modelleme ve tasarım aracı olan Blender’ın üstüne yapı ediliyor.

Epeyce yeni bir oyun motoru olan Armory, yeni kullanıcıların dostu olan Haxe görsel programlama dilini kullanıyor. Bu sayede kod yazmadan görsel tasarım ağaçları oluşturarak oldukça kolay bir şekilde oyun geliştirebiliyorsunuz. Açık kaynaklı olmasının yanı sıra kitlesel fon ile kurulan Armory, epeyce yararlı bir topluluğa da sahip.

CopperCube

kodsuz oyun yapma CopperCube

çoğunlukla 2D oyunların geliştirilmesi için kullanılan CopperCube, bilhassa yeni başlayanların en çok seçim ettiği oyun yapma programlarından bir parça başına. 2D ve 3D oyun geliştirebildiğiniz CopperCube ile oyunlarınızı Android, iOS, PC ve Mac dâhil birçok platforma aktarabiliyorsunuz.

CopperCube’un bu kadar fazla seçim edilmesinin esas sebeplerinden biri de yeni başlayanlar için kodlama yapmadan oyun geliştirme imkânı sunması. Bu sayede kullanıcılar programda bulunan görsel tasarım araçları ile oyun yapabiliyor. Keza CooperCube ileri seviye kullanıcılar için kodlama ile oyun yapma imkânı da sunabiliyor. Eğer daha sonra kodlama öğrenmeye karar verirseniz, alıştığınız CopperCube oyun yapma programını kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Godot

godot mobil oyun geliştirme

Uzun süredir oyun geliştirme dünyasında bulunan Godot, iyice bedava olmasıyla öne çıkıyor. Iyice ücretsiz olan Godot; hiçbir aylık ücrete sahip değil ve oyunlarınızı yayınlarken sizden kazanç üzerinden yüzde ya da lisans ücreti de istemiyor.

Kendi kodlama diline sahip olan ve popüler kodlama dillerini destekleyen Godot, dahası oldukça kolay kullanılabilen görsel tasarım arayüzüne sahip. Bu sayede sıfır kod ile görsel bir ağaç oluşturarak oyunlarınızı geliştirebiliyorsunuz. Hem Godot genelde 2D oyun geliştirmede kullanılsa da 3D geliştirmeyi de destekliyor.

GDevelop

gdevelop oyun motoru

“Herkes için oyun motoru” sloganıyla tanıdık GDevelop, açık kaynaklı görsel tasarım ile oyun geliştirme imkânı sunan bir oyun yapma programı. Doğru konuşmak icabında başlangıçta GDevelop’u açtığınızda arayüzü biraz karmakarışık gelebiliyor. Lakin GDevelop hakkında internette çoğu uygulamalı eğitim videosu bulunuyor.

Keza en ince ayrıntısına kadar eksiksiz bir oyun geliştirmekten ziyade öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz bir çalışma programı olarak da iş gören GDevelop’u indirmeden tarayıcı üzerinden de kullanabilirsiniz. Hatta tarayıcı üzerinden en ince ayrıntısına kadar bir oyun bile geliştirebilirsiniz.

Stencyl

stencyl ücretsiz oyun motoru

Kolay 2D oyunları ilerletmek için en iyi programlardan biri olan Stencyl’de az daha her türden oyun yapabilirsiniz. Yazı tabanlı rol yapma, bulmaca ve platform oyunları Stencyl ile en fazla seçim edilen türlerden. Kodsuz görsel tabanlı bir arayüz kullanan Stencyl, kullanıcıların sürükle-bırak yöntemiyle oyun yapmasına olanak sağlıyor. Bu sayede hazırlanmış kod bloklarını istediğiniz şekilde kendi projenize sürükleyip bırakabiliyorsunuz. Bu yolla oyundaki kurallarınızı rahatlıkla oluşturabiliyorsunuz.

Stencyl oyun motorunu göstermek ve indirmek ücretsiz. Lakin bedava olarak yalnızca Web üzerinden oyun yayınlayabiliyorsunuz. Eğer mobil platformlarda oyun yayınlamak istiyorsanız, Stencyl’in Studio paketini satın almanız gerekiyor. Bu paketin fiyatı ise yıllık 200 dolar olarak listeleniyor.

Kodlama gerektirmeden oyun geliştirebileceğiniz oyun yapma programı önerilerinde bulunduğumuz içeriğimizin sonuna geldik. Daha piyasada çoğu farklı sisteme sahip oyun yapma programı bulunuyor. Bu listemizde sizlere en popüler, kullanımı kolay ve genellikle ücretsiz olanları göstermeye çalıştık. Faal olarak kullandığınız ayrı oyun yapma programlarınızı bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top