Haber

Kocaeli’de Bir Kişi, COVID-19 Olan Kardeşini İhbar Etti: Cezayı da Kendisi Ödedi

Kocaeli’de Bir Kişi, COVID-19 Olan Kardeşini İhbar Etti: Cezayı da Kendisi Ödedi

Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’te yaşayan ve koronavirüs test sonucu artı meydana çıkan 18 yaşındaki Patent Akbulut, evde karantina altına alındı. Ama resmen karantina uygulamasına tabi olan Berat Akbulut, sokağa çıkmaya devam etti ve babası, ablası ve yeğenlerinin de virüse enfekte olmasına neden oldu.

Durumu öğrenen ağabey Ferhat Akbulut, ilk etapta kardeşini sokağa çıkmaması konusunda uyardı. Kardeşinin uyarılarını dikkate almadığını ve sokağa çıkmaya devam ettiğini ifade eden Ferhat Akbulut, herkese örnek olması gereken bir davranışta bulunarak polis ekiplerini aradı ve kardeşinin karantina ihlali yaptığını söyledi.

Karantinayı ihlal eden kardeşe 3 bin 150 TL ceza

koronavirüs testi

Ağabeyinin ihbarı üzerine Berat Akbulut, karantinayı ihlal ettiği gerekçesiyle 3 bin 150 bin TL para cezasına çarptırıldı. Bunun yanı sıra Patent Akbulut hakkında 2 sene hapis cezası istemi ile adli soruşturma açıldı. Kardeşini ihbar ettiği için polis ekiplerinin deha duruma şaşırdığını ifade eden Ferhat Akbulut, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Kardeşimin korona virüs test sonucu fazla çıktı. Bize söylemedi. O da araştırma yapmış, alev düşerse bulaşın azaldığını öğrenmiş. sonra annemlerin evine de gidiyor. Bu süreçte babam, kız kardeşim, çocukları da artı oluyor. daha sonra biz pozitif olduğunu öğrenince kardeşimi uyardık, ‘hayır bildiğin gibi yok, evinden çıkmayacaksın’ dedik. 

‘Tamamlanmış’ dedi. Daha Sonra evinden geceleri çıkmaya devam ediyor. Komşular tedirgin oldular, haberdar ettiler. Ben de kardeşimi arayıp sordum. ‘Geceleri çıkıyorum bulaşıcı olmaz, zaten kimse yok haricen’ dedi. Ben de yeniden çıkmayacaksın, seni son kez uyarıyorum, polislere şikayet ederim dedim. Daha Sonra söz verdi. Akşam yeniden dışarı çıkıyor. 

Ben anında polisleri aradım, öz kardeşimin testi artı ama dışarı çıkıyor, lütfen onu yakalayın dedim. Polis ekipleri üç kere, ‘öz kardeşiniz mi, öz kardeşinizi şikayet mi ediyorsunuz’ diye sordular. Evet dedim, öz kardeşimi şikayet ettiğimi söyledim. Onlar da teşekkür ettiler.”

kardeşini ihbar ede ağabey

Para cezasının kardeşine kesilmiş olmasına karşın kendisinin ödeyeceğini aktaran Ferhat Akbulut, “Kardeşim yakalandı. Öğrenci yurduna yerleştirildi, 3 bin TL civarında bir para cezası kesildi. bir de dava açılacakmış. İhlalden nedeniyle iki yıl hapis istemi ile yargılanacağı söylendi. 3 bin lirayı kardeşim benim ödeyeceğimi söyledi. Tamam dedim. O para da ihbar sonucu bana kaldı. 3 bin 150 TL suç oluşturan olduğunu bilmiyordum, 900 TL olarak biliyordum. Bir maaşı artık vereceğiz. Annem, babam da birincil zamanlarda kızdı bana. Sonradan onlara da anlattım, daha sonra onlar da bana yargı verdiler.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili vatandaşlara da seslenen Akbulut, “Şu süreçte devletimizin aldığı şu önlemlere harfiyen uymamız gerekiyor, maskemizi takmamız gerekiyor, sosyal mesafeye dikkat etmemiz gerekiyor. Kardeşimiz, babamız, annemiz de olsa bu gibi kaide dışı hareketleri affetmememiz gerekiyor ki toplum olarak bundan kurtulalım” dedi.

Comments
To Top