Haber

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9, Türkiye’ye Geliyor

KKTC'nin Yerli Otomobili GÜNSEL B9, Türkiye'ye Geliyor

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren 100’ü aşkın Türk mühendis ve tasarımcı tarafından geliştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili GÜNSEL B9, Türkiye’deki otomobilseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Tam elektrikli bir otomobil olarak geçtiğimiz şubat ayında resmi olarak tanıtılan GÜNSEL B9, 18-21 Kasım tarihlerinde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek MÜSİAD Expo 2020 fuarında sergilenecek. MÜSİAD Expo 2020, GÜNSEL B9’un KKTC dışında sergilendiği ilk faaliyet olacak.

“GÜNSEL B9, MÜSİAD Expo 2020’de ilk önce test edilecek”

GÜNSEL B9 ön

GÜNSEL B9 için oluşturulan birincil prototipler; toprağı, gökyüzünü ve bayrağı simgelemesi açısından sarı, mavi ve kırmızı renk seçeneklerine sahipti. MÜSİAD Expo 2020’de her üç renk seçeneği de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Keza GÜNSEL’in ikinci prototipi olan J9’a ait bir konsept de yine fuarda sergilenecek.

Aktarılan bilgilere kadar iki adet B9 ile birebir ölçekli olarak tasarlanan bir J9 konsepti, fuarın içinde sergilenecekken; bir adet B9 prototipi de basın mensupları ve sektör temsilcileri için deneme sürüşüne hazır şekilde fuar alanının haricen bekliyor olacak. Ayrıca B9’un yine GÜNSEL mühendisleri göre tasarlanan bataryası da fuarda açık bir şekilde sergilenecek.

GÜNSEL B9 arka

GÜNSEL, tasarımıyla dikkat çeken birincil otomobili B9’un süratli üretimine 2021’in son çeyreğinde başlamayı planlıyor. Her şey planlandığı gibi giderse şirket, imal kapasitesini 2025’te takvim 30 bin araca yükseltmeyi planlıyor. GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, KKTC’de otomobil üretme hayallerini de ilk olarak 2016’da MÜSİAD Expo’da dile getirdiklerini hatırlatırken; aracın MÜSİAD Expo 2020’de ilk olarak deneme edileceğini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tasarımdan Ar-Ge’ye, teknolojiden mühendisliğe her zaman birlikte, tek cisim, tek kalp, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdüğümüz GÜNSEL’i milletimizle, vatanımızla, anavatanımızla paylaşabilmenin onurunu, gururunu ve mutluluğunu bütün kalbimizle yaşıyoruz.”

Comments
To Top