Haber

KKTC’nin Yerli Araba Markası GÜNSEL, Türkiye’de Sergilenmeye Başladı

KKTC'nin Yerli Araba Markası GÜNSEL, Türkiye'de Sergilenmeye Başladı

Geçtiğimiz günlerde hazırladığımız bir haberimizde, KKTC’nin yerli otomobili olan GÜNSEL’in Türkiye’ye geleceğini aktarmıştık. Bu durum, lahza itibarıyla hakiki oldu. MÜSİAD Expo 2020 Fuarı dahilinde Türkiye’ye getirilen GÜNSEL, dün itibarıyla ziyaretçilerle buluştu. Fuar ziyaretçileri, Türk arabasına bütün anekdot verdiler.

Türkiye’ye getirilen GÜNSEL’in modeli “B9” olarak isimlendiriliyor. B segmentinde bir vasıta olarak karşımıza meydana çıkan B9, elektrik motorlu bir yapıya sahip. Bu motor, aracın 187 at gücünde ve 250 Nm tork üretmesini sağlıyor. En Fazla hızı saatte 170 kilometre olan aracın menzili ise 350 kilometre olarak açıklandı. Keza GÜNSEL B9, 8 saniye gibi bir sürede, 0-100 km/sa hızlanmasını gerçekleştirebiliyor.

KKTC’nin Türkiye’ye gelen yerli otomobili işte böyle görünüyor

GÜNSEL B9

GÜNSEL B9’un bataryası, 8 modüllü özel bir sisteme sahip. Su ve havayla soğutan pil, aracın -20 ila 55 santigrat derece arasında çalışmasını sağlıyor. Çabuk sıkıntı özelliğine sahip olan aracın bataryası, yalnızca yarım saat içerisinde yüzde 80’e değin çok miktar olabiliyor. Aracın genel dış tasarımına baktığımızdaysa, GÜNSEL B9’un eskimeyecek bir duruşunun olduğunu görüyoruz. Araç, aynı segmentteki öteki araçların baştan sona müşterek özelliklere sahip.

GÜNSEL B9 iç tasarımı

GÜNSEL B9’un iç tasarımına baktığımızda, epeyce sade bir ön panel görüyoruz. KKTC için üretildiği için direksiyonu sağ tarafında olan araç, büyük sayılabilecek bir dokunmatik ekrana sahip. Bu ekran, multimedya, navigasyon ve araçla ilgili bilgilerin yönetilmesini sağlıyor. Hem aracın gösterge ekranı da son tüketicinin kafasını karıştırmadan, yola odaklanmasını sağlayacak türden.

GÜNSEL B9

bu arada, GÜNSEL B9 şu lahza için prototip bir tasarım. Yani mühendisler, bu aracın üstünde çeşitli şartların değişmesi yapacaklar. Bu şansın dönmesi arasında difüzör ve koltuklar yer alıyor. Eğer planlarda bir sorun olmaz ve GÜNSEL B9, 1 yıl içinde çabuk üretime geçerse, birazcık daha özelleştirilmiş bir B9 ile tesadüf ihtimalimiz çok yüksek.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel kadar yapılan açıklamalarda, aracın satışı için kendilerine 20 bin maksat koydukları ifade ediliyor. Bu satmak rakamına ulaştıktan sonra aracın direksiyon yönünün değiştirilmesini planladıklarını söyleyen Günsel, bunu da gerçekleştirdikten sonradan arabulucu Türkiye’ye getireceklerini ifade ediyor. Aracın fiyatıyla ilgili de açıklamalarda yer alan Suat Günsel, GÜNSEL B9’un fiyatının elektrik motorlu araçlarla içten yanmalı motor araçlar arasında olacağını söylüyor.

Comments
To Top