Haber

Kış Aylarında İnsan Vücudunda Görülen 7 Şey

Kış Aylarında İnsan Vücudunda Görülen 7 Şey

Havanın sıcaktan terletmediği, bununla beraber artı soğukla da üşütmediği o hoş bahar aylarını geride bıraktık. Önümüzde 3 aylık uzun bir kış mevsimi var. Soğuk havaların gelmesiyle birlikte hepimiz hasta olmamak için önlemlerimizi almaya başladık. Peki vücudumuzun soğuklara aleyhinde nasıl tepkiler verdiğini biliyor musunuz?

Bugün sizlere kışın vücudumuzda gerçekleşebilecek 7 şeyi derledik. Soğuk havaların gelmesiyle birlikte vücudumuz da buna farklı alanlara yönlendirilmiş tepkiler veriyor. Hazırsanız listemize başlayalım.

Kışın vücudumuzda değişen 7 şey

Diliniz normalden daha artı çalışır

Dil

Hava çok soğuk olduğunda dudaklarımızın kuruduğunu ve çatlamaya başladığını hissederiz. Bu noktada ise devreye dillerimiz girer. Sürekli ağzımız göre koruma altında olan dillerimiz dudaklarımızı nemlendirmek için çok daha fazla çalışır. Dilimizle dudaklarımızı ıslatmak kısa süreli bir rahatlama sağlasa da alışılmışlık haline gelmesi durumunda dudaklarımızın çatlamasına neden olabiliyor. Tükürüğümüz fazla çabuk buharlaştığı için dudağımız daha kuru ışık halkası kazanç ve çatlamaya başlar. Hem tükürüğümüzde yer alan enzim, dudaklarımız için fazla serttir ve rahatsız hissetmelerine niçin olur. 

Diş ağrıları başlayabilir

Diş ağrıları

Eğer hassas bir dişiniz varsa soğuk havaların gelmesiyle birlikte normalden daha fazla ağrımaya başlar. Soğuk hava, dişin derinlerindeki sinirlere ulaşarak ağrıya sebep olur ve eğer kışın dişleriniz çok pozitif ağrıyorsa onları soğuktan gözetmek için bir atkı kullanmayı seçim edebilirsiniz.

Kan şekeriniz yükselebilir

kan şekeri

Soğuk havalar vücudumuzun daha ayrı çalışmasına neden oluyor. Gerginlik hormonunu artıran soğuk hava, bu sebeple kan şekerinizin çıkmasına neden olabilir. Soğuk havalarda daha az aktivite ve alıştırma yaptığımız için kan şekerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Mümkünse evde ufak egzersizler gerçekleştirmek bu konuda yardımcı olabilir.

Kilo verebilirsiniz

Kilo kaybı

Böylece fazla insan kışın daha fazla kilo alsa da aslında soğuk hava kilo vermeye muavin oluyor. Biz hava soğuk diye evimizin sıcak ortamında kalıp daha fazla yemek yiyoruz. Gerçekte vücudumuz soğuk havaya uyum sağlamak için daha fazla ısı üretir ve ekstra enerji harcar. Soğuğa ahenk için titreşmek de daha pozitif kalori yakımı sağlar. 

Kırışıklıklar artabilir

kırışıklık

Cildimiz soğuk havalara karşısında daha savunmasızdır. Soğuk havalarda nem düşüşü olduğu için cildimiz kurumaya başlar ve bunun sonucu olarak daha fazla kırışıklık ortaya çıkabilir. Bunu durdurmak için cildimizi ıslak tutmaya itina göstermeliyiz. 

Görüşünüz kötüleşebilir

görüş kaybı

Kış aylarında UV önleyici güneş gözlüğü takmıyoruz. Sonuçta kar yağarken güneş gözlüğü azıcık absürt kaçabilir, ancak bilhassa kardan yansıyan güneş ışığı, gözümüze önemli şekilde hasar verebilir. Gözlerimizi koruyan ince gözyaşı tabakasının kuru havaya ve rüzgara karşı fazla hassas olduğu için kışın gözlerimizi çok daha iyi bir şekilde korumalıyız. Doktorlar, bu zamanlarda suni gözyaşı damlası kullanmayı öğüt ediyor.

Daha kolay susamış kalabilirsiniz

Susuz kalmak

Yaz aylarında fazla daha pozitif susarız. Hava sıcak olduğu için sürekli terleriz ve su içme ihtiyacı duyarız. Kışın ise çok eksik terlediğimiz için suya gereksinim duymayacağımızı düşünürüz. Sahiden koşul tam olarak pek yok. Vücuttan su çıkışının olmaması suya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. O sebeple kışın da dürüst miktarda su olmak çok önemlidir. 

Peki sizler kış aylarında yukarıda saydığımız özelliklerden birini ayrım ettiniz mi? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top