Haber

Kickstarter, 2020 Yılında Oyunlar İçin Toplam 23 Milyon Dolar Bağış Topladı

Kickstarter, 2020 Yılında Oyunlar İçin Toplam 23 Milyon Dolar Bağış Topladı

Video oyun sektörü, her geçen gün azıcık daha artan heybetli bir sektör. Bir yana dünyanın önde gelen geliştirici şirketler, diğer yandansa yeterli bütçeye sahip olmayan egemen geliştiriciler, yeni bir video oyun ilerletmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Oysa devasa bütçeler gerektiren bu sektöre yeterli miktarda para akıtmak, kimi zaman olası olmayabiliyor. Hal böyle olunca da bilhassa bağımsız geliştiriciler, fon toplama platformlarının yolunu tutuyorlar.

Dünyanın en bilindik fon birleştirme platformlarından bir tanesine, Kickstarter. Bugüne dek piyasaya sürülen ve popüler ülkü gelen gelen en azından bazı oyunların geliştirilmesine ciddi katkılar sunan platform, gönüllülük esasıyla çalışıyor. Geliştiriciler, platforma yükledikleri oyunlarının tanıtımını yapıyor, projenin tamamlanabilmesi için zorunlu olan para miktarını belirtiyorlar. Tanıtımdan memnun olan kullanıcılar da projenin geliştirilmesine yardımcı yapabilmek namına, bütçelerine kadar yardımlarda bulunuyorlar.

Kickstarter, 2020 yılında oyunlar için 23 milyon dolar bağış topladı

Kickstarter

2020 son günlerine gelmemizle birlikte yayımlanan bir rapor, bu platformun 2020 yılında ne değin etkili olduğunu gözler önüne seriyor. Rapora tarafından kitle fonlama platformu, oyunların geliştirilebilmesi için bu yıl bütün 23 milyon dolar bağış topladı. Toplanan bağışın 4,6 milyon dolarlık önemli bir bölümü ise “Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes” isimli bir oyuna gitti. 2022 yılında piyasaya sürülmesi planlanan oyun, hedeflediği miktarın fazla daha üzerinde bağış topladı.

Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes

Japon menşeili Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes, RPG türünde bir üretim. Japon kültürünü seven oyuncuların ilgisini başarmış durumda olan oyun, eşsiz karakterler, lonca sistemi ve sıra tabanlı savaşlar için oldukça gelişmiş bir yapıya sahip. Kickstarter üzerinden projesini duyurup, oyuncuların gönlünü kazanmaya çalışan takım, bu yapımla yılın en fazla bağış toplayan oyununun sahibi olmuş oldu.

Kicstarter’da 2020’nin en çok bağış toplayan ilk 10 oyunu, şu şekilde sıralandı

Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes: 4,6 milyon dolar (46 bin destekçi) The Wonderful 101: Remastered: 2,3 milyon dolar (33 bin destekçi) Pathfinder: Wrath of the Righteous: 2 milyon dolar (35 bin destekçi) Sea of Stars: 1.26 milyon dolar (25 bin 500 destekçi) Kindred Fates: 685 bin dolar (10 bin 800 destekçi) My Time At Sandrock: 524 bin dolar (9.900 destekçi) Venus Blood Hollow: 363 bin dolar (1.500 destekçi) Anstoss 2022: 300 bin dolar (3.800 destekçi) Curse of the Sea Rats: 295 bin dolar (5.900 destekçi) The Last Faith: 280 bin dolar (4.000 destekçi)

Comments
To Top